Wypalenie zawodowe – jak go uniknąć? Nasze sposoby w WEBSENSA

Czytaj

Wypalenie zawodowe – jak go uniknąć? Nasze sposoby w WEBSENSA

Kiedy praca przynosi frustrację, a Ty czujesz się niedoceniony/a, może to skutkować wypaleniem zawodowym. Przeczytaj nasze wskazówki, jak go uniknąć.

Niejednokrotnie zdarza się, że praca nie tylko przestaje sprawiać przyjemność, ale również staje się przyczyną frustracji i sprawia, że czujemy się niedocenieni. Istnieje wtedy duże ryzyko, że dopadnie nas wypalenie zawodowe. Może prowadzić ono do nieustającego niezadowolenia ze swoich osiągnięć i kompetencji związanych z pracą.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała wypalenie zawodowe za problem zdrowotny natury medycznej

Obecnie w czasie pandemii wiele osób odczuwa obniżenie nastroju oraz spadek energii. Konieczność pracy z domu powoduje, że mamy mniejszy kontakt ze współpracownikami, a dodatkowo sprawia, że zacierają się granice między życiem zawodowym i prywatnym. Te wszystkie czynniki mogą wpływać na niezadowolenie w pracy, a nawet prowadzić do wypalenia zawodowego. Przeczytaj, jak rozpoznać pierwsze symptomy wypalenia i skorzystaj z naszych metod, aby go uniknąć.

Symptomy wypalenia zawodowego

Poczucie obniżenia energii lub wyczerpania, mniejsza skuteczność zawodowa, zmniejszenie efektywności, cynizm związany z wykonywaną pracą to symptomy wypalenia zawodowego.

Na podstawie takich objawów od 1 stycznia 2022 roku lekarze będą mogli zdiagnozować wypalenie i wypisać zwolnienie lekarskie.

W WEBSENSA zdajemy sobie sprawę z wagi tego problemu. Wypalenie zawodowe dotyka coraz więcej osób, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby uchronić naszych pracowników od tego zjawiska.

Jak więc uniknąć wypalenia zawodowego? Oto nasze metody:

1. Jesteśmy kreatywni!

Chcemy, żeby nasi pracownicy byli kreatywni i nie tracili zapału do swoich obowiązków. Dlatego staramy się tworzyć takie środowisko pracy, które daje możliwość na rozwój kreatywności i stale ją pobudza.

Dni rozwoju zawodowego

Podczas stacjonarnej pracy w biurze zwykle jeden dzień w tygodniu był u nas przeznaczony na pracę nad niekomercyjnymi projektami. Celem było umożliwienie pracownikom stworzenia czegoś w 100% swojego. Mieli oni szansę pokierować całym procesem według własnych preferencji: od szukania pomysłu, wyboru zespołu do ostatniego etapu tworzenia projektu.

Teraz, podczas pandemii i pracy zdalnej, musieliśmy zmienić formę tych działań. Kontynuujemy w formie online nasze tradycyjne piątkowe spotkania rozwojowe, nazwane Laboratorium Wiedzy i Rozwoju. Mają one na celu wymianę wiedzy pomiędzy naszymi pracownikami – każdy ma możliwość zaprezentować swoje umiejętności i zainteresowania związane ze swoją ścieżką zawodową.

Spotkania integracyjne

Organizujemy warsztaty i szkolenia, które mają na celu pobudzenie wyobraźni i rozwijanie kreatywności, jak na przykład warsztaty improwizacji teatralnej. Obecnie, gdy sytuacja nie pozwala nam na spotkania w większym gronie, staramy się organizować dla naszych pracowników luźniejsze spotkania w formie online. Na naszych #OnlineWednesdays robimy konkursy z nagrodami i gramy wspólnie w gry online. Nawet taki kontakt jest istotny w dzisiejszych czasach – jest to okazja, aby porozmawiać na tematy inne niż praca.

Różnorodne projekty i technologie

Pracownicy WEBSENSA działają wszechstronnie, dzięki czemu mają kontakt z różnymi projektami, problemami i ludźmi. Ich zakres obowiązków się zwiększa z czasem, co mobilizuje ich do stałej pracy nad nowymi rozwiązaniami. Nasi pracownicy mają szansę pracować nie tylko przy zewnętrznych, ale też przy naszych wewnętrznych i niekomercyjnych projektach. Nie są to projekty tworzone dla klienta, więc nasz zespół ma większy wpływ na ich przebieg i ostateczny kształt.

2. Stawiamy na rozwój

Zależy nam, aby każdy członek zespołu WEBSENSA stale się rozwijał i poszerzał zakres swojej wiedzy i umiejętności. Wspomniane wcześniej niekomercyjne projekty dają możliwość sprawdzenia się w obszarze, w którym się wcześniej nie pracowało, a więc nabycia nowych umiejętności i doświadczeń.

Staramy się unikać poczucia stania w miejscu, dlatego każdy pracownik co kwartał uczestniczy w spotkaniu rozwojowym. Takie spotkania dają możliwość przeanalizowania dotychczasowych działań i przedyskutowania perspektyw zawodowych. Na spotkaniach określamy cele długoterminowe i  krótkoterminowe, aspiracje i dokonujemy wspólnej oceny kierunku rozwoju w ramach zdefiniowanych wymagań.

3. Elastyczne godziny pracy

Ważniejsze są dla nas rezultaty niż ilość godzin spędzonych w biurze, dlatego pracujemy tyle godzin ile potrzeba, aby projekt był wykonany dobrze i na czas. Decydowanie o własnych godzinach pracy sprawia, że takie problemy jak niedobór snu i zaburzony work-life balance nas nie dotyczą.

Część naszych pracowników jest studentami, więc elastyczne zasady dodatkowo ułatwiają im połączenie studiów z pracą zawodową.

4. Autonomia w działaniu

Wszyscy nasi pracownicy mają dużą autonomię w działaniu. Jesteśmy dalecy od idei mikrozarządzania, ponieważ nie tylko to odbiera czas tym, którzy byliby zmuszeni pilnować reszty pracowników, ale również ogranicza możliwości pracy i sposoby działania.

Dlatego już od początku pracy w firmie, pracownik jest samodzielny i niezależny, ma możliwość działania i podejmowania wielu decyzji samodzielnie. Wykazywanie inicjatywy oraz wychodzenie przed szereg z nowym pomysłem jest zawsze mile widziane.

5. Boimy się nudy – stale szukamy nowych rozwiązań

Podejmujemy się różnorodnych i ambitnych projektów. Wszystkie nasze metody pracy są w awangardzie technologicznej z różnych obszarów. Nie trzymamy się przestarzałych technologii, nawet jeśli są już znane i sprawdzone, bo chcemy mieć możliwość znalezienia nowych bardziej efektywnych metod pracy.

Nasze metody pracy oraz wykorzystywane rozwiązania stoją w technologicznej awangardzie.

Oprócz zewnętrznych projektów dla klientów, pracujemy też nad wewnętrznymi, których zakres jest ograniczony tylko przez naszą wyobraźnię. Obecnie, jeden z zespołów pracuje nad naszą autorską aplikację do monitorowania czasu pracy i tworzenia timesheetów – ClockTrace. Pracując nad ciekawymi i wymagającymi projektami oraz tworząc nasze własne rozwiązania, unikamy monotonii, która mogłaby powodować wypalenie zawodowe.

Podsumowanie

Wypalenie zawodowe nie tylko obniża efektywność pracy pracowników i wpływa źle na całą firmę, ale co gorsza może doprowadzić do tragicznych konsekwencji zdrowotnych. Z tego względu tworzenie odpowiedniej atmosfery pracy, która wspiera rozwój, pobudza kreatywność i budzi zapał do działania jest dla nas tak istotny.

Działania w celu uniknięcia wypalenia zawodowego są niezwykle ważne właśnie teraz. Wielu pracowników bowiem doświadcza negatywnych konsekwencji trwającej pandemii, obostrzeń i pracy zdalnej. Sytuacja, która trwa od marca zeszłego roku wymaga od kadr zarządzających w firmach nieco innego podejścia do swoich pracowników. Bycie dobrym liderem w miejscu pracy w trakcie kryzysu wymaga specjalnych zdolności i przedsięwzięć. Przeczytacie o nich w tym artykule.

Powiązane artykuły

5 najbardziej przydatnych narzędzi dla freelancerów – zestawienie

Praca freelancera wymaga dobrej organizacji, ale istnieją narzędzia wspierające w zarządzaniu czasem. Przeczytaj o tych najbardziej przydatnych!

Jak znaleźć wymarzoną pracę? Wykonaj te 8 kroków

Niemal 90% osób jest niezadowolonych ze swojej pracy. Jak dołączyć do pozostałych 10%? Przeczytaj, jakie cechy powinna mieć Twoja wymarzona praca!