Sztuczna inteligencja
Etyka w AI – równoważąc innowacyjność i odpowiedzialność w IT
Szybki rozwój nowej fali systemów AI może wkrótce zmienić oblicze wielu branż. Potencjał najnowszych narzędzi GenAI, jak ChatGPT, jest tak wielki, że nie da się go zignorować. Firmy, które nie wykorzystają tej przełomowej chwili, w przyszłości mogą znaleźć się w niekorzystnej sytuacji pod względem kosztów i innowacji.
Generatywna AI nie jest na wczesnym etapie rozwoju. Od dawna ewoluuje i kształtuje przyszłość. Przy jej potencjale transformacyjnym jasne jest, że zrewolucjonizuje sposób, w jaki jednostki i organizacje wchodzą w interakcje z technologią.
Firma Gartner zauważa, że wpływ GenAI staje się podobny do tego, jaki miały silnik parowy, elektryczność i Internet
GenAI prawdopodobnie odegra kluczową rolę w zmianie sposobu, w jaki pracujemy, i wpłynie na życie codzienne społeczeństw. W nadchodzących latach będziemy obserwować przekształcanie się branż w zakresie poprawy wydajności, przyspieszania procesów i odkrywania nowych modeli biznesu.
Aby utrzymać pozycję na rynku lub uzyskać przewagę konkurencyjną, liderzy biznesowi muszą wiedzieć, jak wykorzystać GenAI, w tym ChatGPT. Dziś jest moment na zbudowanie strategii wokół Generative AI.
GenAI, skrót of Generative AI, tłumaczymy na polski jako "generatywna sztuczna inteligencja". To zestaw algorytmów zdolnych tworzyć treści na podstawie prostych podpowiedzi i kontekstu.
Wobec tradycyjnych systemów AI, które kierują się z góry określonymi wzorcami i regułami, technologia ta ma wyjątkową zdolność tworzenia niemal wszystkiego. Może generować nowe treści, jak tekst, dźwięk, grafikę, po obiekty 3D, a nowsze modele mogą łączyć więcej niż jedną funkcję.
GenAI uczy się na podstawie zestawu danych bez wyraźnych instrukcji, identyfikując zarazem podstawowe wzorce dla szerokiego zakresu zadań.
ChatGPT jest przykładem narzędzia GenAI typu text-to-text, wyszkolonego do interakcji z użytkownikami za pomocą dialogu w języku naturalnym. Przykłady możliwości ChatGPT to:
LLM, czyli Large Language Model, to rodzaj modelu uczenia maszynowego, stanowiący algorytmiczną podstawę dla chatbotów, takich jak ChatGPT. Algorytm ten przetwarza dane wejściowe w języku naturalnym (NLP) i przewiduje następne słowo i kolejne na podstawie tego, co już zobaczył, aż jego odpowiedź będzie kompletna.
W ten sposób LLM generuje i klasyfikuje teksty, formułuje odpowiedzi na pytania w sposób konwersacyjny, tłumaczy tekst z jednego języka na inny. Model jest szkolony na bazie ogromnej liczby artykułów, wpisów w Wikipedii, książek, zasobów internetowych i innych danych wejściowych.
GenAI już zmienia podejście do nauki i pracy. Globalnie i indywidualnie. Rozpoczęła się też rewolucja komunikacyjna, która zmienia metody badań, tworzenia i testowania treści. Zmiany te następują szybciej niż w poprzednich rewolucjach dotyczących treści.
W niedawnej ankiecie internetowej firmy Gartner, w której wzięło udział ponad 2500 liderów firm, 38% wskazało, że głównym celem ich inwestycji w GenAI jest utrzymanie klientów. W dalszej kolejności wskazali: wzrost przychodów (26%), optymalizacja kosztów (17%) oraz ciągłość działania (7%).
Chociaż modele GenAI są wciąż na wczesnym etapie skalowania, już dostrzega się pierwszą falę narzędzi na nich opartych. Służą one do automatyzacji rutynowych zadań, jak sporządzanie dokumentacji, kodowania, edytowania czy ulepszania przepływów pracy. Dzięki temu, GenAI wywoła nie tylko głębokie zmiany w różnych branżach i dziedzinach, ale pomoże w rozwiązaniu niektórych złożonych problemów, przed którymi stoi dzisiejszy świat.
Przy tak powszechnych inwestycjach w GenAI przyszłość świata wygląda transformacyjnie
W dalszej perspektywie GenAI może zwiększyć kompetencje pracowników, którzy będą wyróżniać się zdolnością do wymyślania i udoskonalania pomysłów, projektów, procesów, usług i relacji we współpracy z AI. Owa symbiotyczna relacja przyspieszy czas nabywania biegłości i znacznie rozszerzy zakres i kompetencje pracowników we wszystkich dziedzinach.
GenAI ma zaskakująco długą historię. Przenikała życie ludzi stopniowo – od technologii napędzającej nasze smartfony, poprzez funkcje autonomicznej jazdy w samochodach, po narzędzia używane przez sprzedawców. W efekcie jej postęp był prawie niezauważalny.
Gdy obecnie zmagamy się z rewolucyjnymi przemianami w dziedzinie AI, zrozumienie historii tej technologii może pomóc w poruszaniu się po jej przyszłości.
GenAI jest świadectwem potęgi ludzkiej wyobraźni i innowacji technologicznych – od skromnych początków rozrosła się do wyrafinowanej technologii zdolnej do wytwarzania niezwykłych rzeczy.
Kiedy patrzymy w przyszłość, jasne jest, że GenAI będzie kształtować nasz świat w sposób, jakiego jeszcze nie możemy sobie wyobrazić. Z pewnością technologia ta będzie miała znaczące implikacje dla firm, kapitału i struktur regulacyjno-prawnych.
Nowe model GenAI mogą znacząco przyspieszyć wdrażanie sztucznej inteligencji nawet w organizacjach, które nie mają głębokiej wiedzy na temat AI lub nauki o danych.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat GenAI? Zasubskrybuj nasz kanał YouTube, gdzie oferujemy regularne aktualizacje i wgląd w rozwijający się świat AI: Beyond AI – kanał na YouTube.
https://youtu.be/7elTdLJl6sA
GenAI, ChatGPT i LLM to technologie, które przekształcają krajobraz sztucznej inteligencji, wynosząc ją na zupełnie nowy poziom. Eksplozja GenAI, a także zakres jej zastosowań sprawiają, że staje się technologią ogólnego przeznaczenia, otwierając nowe możliwości i zmieniając reguły gry firm i całych branż. W niedalekiej przyszłości stanie się przewagą konkurencyjną i wyróżnikiem.
Odkryj, jak rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji mogą przekształcić zarządzanie zasobami i efektywność Twojej firmy. Przeczytaj nasz wpis na blogu!
Dowiedz się, jak generatywna sztuczna inteligencja rewolucjonizuje różne obszary naszego życia. Przeczytaj ten wpis, aby dowiedzieć się więcej!