Systemy do automatyzacji marketingu – w jakich branżach warto je wdrożyć?

Czytaj

Systemy do automatyzacji marketingu – w jakich branżach warto je wdrożyć?

W XXI wieku automatyzacja marketingu to klucz do budowania przewagi konkurencyjnej. W jakich branżach najlepiej sprawdzą się systemy marketing automation?

Systemy marketing automation początkowo używane były tylko w dużych i bogatych przedsiębiorstwach. Dziś stały się znacznie bardziej powszechne i skalowalne — nawet dla tych małych i średnich firm. W 2021 roku automatyzacja marketingu to klucz do budowania przewagi konkurencyjnej i osiągania najlepszych efektów biznesowych. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym są systemy marketing automation, jak działają, jakie mają funkcje oraz dlaczego coraz więcej firm decyduje się na tego typu rozwiązania — ten wpis pozwoli Ci znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Marketing automation – co to jest?

Marketing automation to proces polegający na wykorzystaniu oprogramowania do automatyzacji działań marketingowych, contentowych i sprzedażowych.

Dzięki korzystaniu z zaawansowanych systemów automatyzacja marketingu pozwala zaoszczędzić czas marketerów poświęcany na żmudne i powtarzalne zadania. Daje też szansę na lepsze wyniki poprzez analizę ogromnych baz danych, zawierających szereg kluczowych informacji o leadach, preferencjach czy zachowaniach klientów.

W praktyce, głównym celem marketing automation jest dotarcie do potencjalnych użytkowników oraz generowanie leadów sprzedażowych.

Dzięki automatyzacji marketingu, firmy korzystające z tego typu rozwiązań mogą m.in. tworzyć zautomatyzowane kampanie reklamowe wysyłane za pośrednictwem wiadomości tekstowych, poczty elektronicznej, serwisów społecznościowych czy strony internetowej. Narzędzia tego typu posiadają szereg udogodnień, takich jak m.in. tworzenie spersonalizowanych wiadomości czy wybór najlepszego czasu na ich wysyłkę w oparciu o poprzednie kampanie.

Dzięki nim zautomatyzowane działania marketingowe mogą działać w tle, podczas gdy marketerzy mogą skupić swoją uwagę na większych projektach. 

Dlaczego firmy decydują się na automatyzację marketingu?

Aż 80% marketerów odnotowało wzrost liczby leadów po zastosowaniu oprogramowania do automatyzacji marketingu

Źródło: Invespcro

 • Zwiększenie przychodów firmy — poprzez poprawę efektywności działań marketingowych i sprzedażowych. 
 • Wzrost efektywności pracowników — skuteczna automatyzacja odciążająca od powtarzających się zadań umożliwia redukcję liczby “ludzkich błędów”, a pracownikom działów marketingu i sprzedaży pozwala zająć się ważniejszymi i ciekawszymi zadaniami. 
 • Budowanie relacji z klientami — poprzez wysyłkę spersonalizowanych wiadomości, które podtrzymują i pielęgnują kontakt między firmą a klientem.
 • Monitorowanie potencjalnej sprzedaży wysyłanie follow-up’ów do klientów, którzy przeglądają stronę, porzucają koszyk lub nawet zgłaszają się z pytaniem do działu obsługi klienta, mogą pomóc w sfinalizowaniu potencjalnej transakcji
 • Śledzenie ścieżki zakupowej klienta — dzięki automatyzacji marketingu można sprawdzić, ile średnio zajmuje klientowi dokonanie transakcji, jakich informacji potrzebuje, aby sfinalizować zakup, a także jakie działania marketingowe prowadzą do osiągnięcia najwyższych wyników.

Marketing automation systems — czym jest i jak działa oprogramowanie do automatyzacji marketingu?

Systemy do automatyzacji marketingu (ang. marketing automation systems) to zaawansowane narzędzia, których zadaniem jest pomoc marketerom w pozyskiwaniu nowych leadów sprzedażowych, zwiększaniu efektywności marketingu oraz analizowaniu zachowań klientów i wydajności kampanii. 

Marketing automation systems monitorują działania użytkowników w różnych kanałach, takich jak strona internetowa, aplikacja, produkt cyfrowy czy kampania mailowa. Następnie, na podstawie uzyskanych danych behawioralnych, tworzą ukierunkowane i spersonalizowane treści, dopasowane do konkretnej osoby. Komunikaty te mogą być wysyłane za pośrednictwem poczty elektronicznej, serwisów społecznościowych, SMS-ów, czy też wyświetlanie jako powiadomienia na stronie czy aplikacji internetowej.

Wykorzystując dane behawioralne, oprogramowanie do automatyzacji marketingu może pomóc w tworzeniu dopasowanych doświadczeń. Mogą przykładowo emitować reklamy w oparciu o historię ostatniego przeglądania czy też wysyłać wiadomości e-mail ze spersonalizowaną listą produktów, które mogą zainteresować konkretnego odbiorcę. 

Systemy te wykorzystują zaawansowane technologie, takie jak uczenie maszynowe czy też analiza predykcyjna, dzięki czemu są w stanie przetworzyć ogromne ilości danych w taki sposób, aby podjąć jak najbardziej adekwatne działania. 

Systemy do automatyzacji marketingu – najważniejsze funkcjonalności 

1. Integracja z systemem CRM

Dzięki tej funkcjonalności kampanie marketingowe są w stanie wykorzystać informacje o kliencie w całym jego cyklu życia. W systemach CRM znajduje się duża ilość informacji na temat klienta. Dzięki nim systemy do automatyzacji marketingu są w stanie zidentyfikować, czy lead zmierza w kierunku końca lejka sprzedażowego.

Co więcej, aby uzyskać najlepsze efekty, ważne jest, aby oprogramowanie do automatyzacji marketingu nie tylko było zintegrowane, ale też współdziałało z systemem CRM. Dzięki temu informacje będą automatycznie aktualizowane w obu narzędziach jednocześnie, w oparciu o każdą aktywność zidentyfikowaną w narzędziu marketing automation i/lub w CRM.

2. Zarządzanie leadami

Gdy anonimowi odwiedzający zamieniają się w potencjalnych klientów, wchodzą do lejka marketingowego. Dlatego kolejną ważną funkcją systemu do automatyzacji marketingu jest możliwość zarządzania leadami.  Dzięki niej będziesz w stanie:

 • identyfikować potencjalnych klientów i pozyskiwać leady,
 • mapować ich ruch w obrębie lejka sprzedaży,
 • monitorować i śledzić potencjalnych klientów,
 • personalizować treści, zwiększając szanse sprzedaży.

3. Email Marketing

Email marketing to skuteczna i dobrze znana metoda docierania do obecnych i potencjalnych klientów. Aby jednak była skuteczna i nie zajmowała zbyt wiele czasu Twojemu działu marketingu, powinna być  odpowiedni sposób zautomatyzowana. Do najważniejszych opcji należą tu m.in.:

 • możliwość tworzenia spersonalizowanych maili, które zwiększają zaangażowanie i wspierają utrzymanie klientów
 • zaplanowane optymalnego dla odbiorców czasu wysłania wiadomości 
 • priorytetyzacja grup maili – do sortowania, kategoryzacji, itp.
 • śledzenie kampanii mailowych w celu walidacji i redukcji współczynnika odrzuceń (bounce rate)
 • rejestrowanie komunikacji i zachowań klientów poprzez liczbę otwarć, kliknięć, itp.

4. Automatyzacja działań w mediach społecznościowych

Automatyzacja marketingu w mediach społecznościowych to funkcja, dzięki której łatwo zaplanować posty z wyprzedzeniem, optymalizując w ten sposób skuteczność swoich działań. Możesz użyć automatyzacji mediów społecznościowych, aby:

 • Planować posty z wyprzedzeniem, sprawiając wrażenie, że zawsze jesteście dostępni
 • Szybko odpowiadać na pytania klientów
 • Śledzić wydajność kampanii społecznościowych
 • Zarządzać wynikami działań w różnych źródłach za pomocą jednego narzędzia
 • Zbierać informacje zwrotne i śledzić wzmianki o swojej firmie
 • Tworzyć bardziej efektywne kampanie reklamowe

5. Analityka i raportowanie

Dzięki zdolności analizowania ogromnych zbiorów danych, oprogramowanie do automatyzacji marketingu pomaga marketerom w podejmowaniu świadomych decyzji opartych na szeregu zgromadzonych informacji na temat klientów.

Narzędzia tego typu pomagają również w generowaniu odpowiednich raportów w zależności od potrzeb różnych osób czy też monitorowaniu kampanii, pomiaru wydajności i ROI w celu odpowiedniego dostosowania kampanii.

W jakich branżach szczególnie przydane są marketing automation systems?

Marketing automation może przynieść wiele korzyści, dlatego sprawdzi się w niemalże każdej współczesnej firmie. Istnieje jednak kilka sektorów, które w ciągu ostatnich kilku lat szybko zwiększyły swoje inwestycje w marketing cyfrowy poprzez automatyzację – wszystko po to, aby sprostać popytowi i zwiększyć ROI. Do najważniejszych z nich należą m.in.:

1. E-commerce

2. Branża detaliczna

3. Branża mediowa i wydawnicza

4. Sektor finansowy

5. Branża zdrowotna

Systemy marketing automation dopasowane do potrzeb organizacji

Na rynku istnieje wiele gotowych rozwiązań z kategorii marketing automation, które w znaczny sposób pomagają zautomatyzować standardowe działania marketingowe.

Jeśli jednak nie udało Ci się znaleźć narzędzia, które w pełni spełniałoby oczekiwania Twojej firmy — nic straconego. Zespół WEBSENSA ma doświadczenie w tworzeniu dedykowanych systemów do automatyzacji marketingu, tworzonych w oparciu o indywidualne potrzeby i preferencje naszych klientów. 

Skontaktuj się z naszymi ekspertami, aby wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązanie, które pozwoli Twojej firmie wejść na najwyższy poziom automatyzacji.

Powiązane artykuły

Sztuczna inteligencja w strategii marketingowej – 5 przykładów wykorzystania

Nie musisz mieć dużej firmy, aby czerpać korzyści z wdrożenia AI do swojej strategii marketingowej. Przeczytaj, jak to zrobić!

SEO – jak poprawić ranking Twojej strony w wyszukiwarkach?

Bez SEO twoja strona nigdy nie zostałaby odnaleziona przez użytkowników. A zasady SEO ciągle się zmieniają. Ten artykuł wskaże Ci podstawowe wymagania.