SEO – jak poprawić ranking Twojej strony w wyszukiwarkach?

Czytaj

SEO – jak poprawić ranking Twojej strony w wyszukiwarkach?

Bez SEO twoja strona nigdy nie zostałaby odnaleziona przez użytkowników. A zasady SEO ciągle się zmieniają. Ten artykuł wskaże Ci podstawowe wymagania.

Bez SEO Twoja strona internetowa nigdy nie zostałaby znaleziona wśród miliardów innych stron istniejących w sieci. SEO może znacznie wpłynąć na zwiększenie ruchu na nowopowstałych witrynach oraz ich obecność w Internecie. Trzeba jednak uwzględnić, że wymagania SEO ciągle się zmieniają. Dlatego wiele firm i właścicieli stron internetowych nieustannie próbuje nadążyć za tymi zmianami. Niniejszy artykuł ma na celu rzucić nieco światła na temat SEO. Bądź na bieżąco z najnowszymi wymaganiami dotyczącymi pozycjonowania stron internetowych w wyszukiwarkach!

Co to jest SEO?

SEO to określenie pochodzące od angielskiego Search Engine Optimisation i w dosłownym tłumaczeniu oznacza optymalizację pod silnik wyszukiwarki. Proces optymalizacji strony internetowej ma prowadzić do poprawienia pozycji strony w wyszukiwarkach. Odbywa się to między innymi poprzez tworzenie atrakcyjnej dla użytkowników treści, która będzie ich angażowała. Warto zainteresować się tym tematem, ponieważ dobrze zoptymalizowane witryny uzyskują zazwyczaj większy ruch. SEO oznacza więc takie działania, które prowadzą do częstszego pojawiania się strony użytkownikom w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania.

  • SEO opiera się na danych;
  • Dobrze zoptymalizowane witryny uzyskują większy ruch;
  • Unikalna propozycja sprzedaży (ang. unique selling proposition – USP) witryny ma kluczowe znaczenie w rankingu wyszukiwarek.

“Sygnały” rankingowe SEO

“Sygnały” rankingowe SEO (ang. SEO ranking signals) określają pozycję strony internetowej w wyszukiwarkach. Wszystkie sygnały składają się na algorytmy wyszukiwarek. Najważniejsze sygnały, które wpływają na ranking witryny to: wydajność strony, jej konfiguracja techniczna, pozycja SERP i profil linków zewnętrznych.

  • Wydajność strony i konfiguracja techniczna są oceniane na podstawie doświadczeń użytkownika (ang. user experience – UX). Jeśli Twoja witryna ma prostą strukturę i szybko reaguje, najprawdopodobniej może pochwalić się dobrą wydajnością i konfigurację techniczną.
  • Strony wyników wyszukiwania (SERP) to witryny, które pojawiają się, gdy użytkownicy wpisują swoje zapytanie. Witryna z wysoką pozycją SERP pojawia się wyżej w wynikach wyszukiwania, dzięki czemu użytkownicy częściej na nią trafiają.
  • Profil linków zewnętrznych pokazuje ilość i jakość linków zewnętrznych Twojej witryny (linki na innych witrynach, które kierują użytkowników do Twojej strony). Oznacza to, że oprócz liczby linków zewnętrznych ważne jest również, na ile wiarygodne i godne zaufania są strony internetowe, z których te linki pochodzą.

Optymalizacja wyszukiwarek – jakie są rzeczywiste wymagania?

1. Traktuj SEO jako ciągły projekt!

W celu zdobycia i utrzymania dobrej pozycji  musisz cały czas monitorować, planować i ulepszać działania na swojej stronie. Aspekty, które należy stale obserwować i dopracowywać, to między innymi wrażenia użytkowników, sygnały i wydajność strony. Inne czynniki mogą wymagać mniejszego nadzoru, ale nadal nie można ich lekceważyć (takie jak zobowiązania związane z linkami zewnętrznymi).

2. Sygnały społecznościowe mają tylko pośredni wpływ na SEO

Sygnały społecznościowe (ang. social signals) to m. in. polubienia, komentarze i inne formy zaangażowania na platformach społecznościowych. W ich kontekście można spotkać się też z terminem social shares. Są one istotne dla marketingu internetowego i budowania marki, jednak nie mają bezpośredniego wpływu na ranking SEO.

„Komentarze, polubienia, reakcje i wszelkiego rodzaju zaangażowanie w mediach społecznościowych – w tym linki pochodzące z mediów społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter – w przeciwieństwie do popularnych opinii, nie są czynnikiem wpływającym na rankingi SEO”. – według Kaspara Szymańskiego, byłego pracownika Google Search i eksperta SEO

Google nie bierze pod uwagę sygnałów społecznościowych jako czynnika wpływającego na SEO

Google nie bierze pod uwagę sygnałów społecznościowych jako czynnika wpływającego na SEO. Tego typu dane są uznawane za fragmentaryczne i w związku z tym – niewiarygodne. Jednak w długofalowej perspektywie mają one wpływ na rozpoznawalność i lojalność wobec marki, a te czynniki są już uwzględniane w kontekście SEO. Google faworyzuje domeny popularne wśród użytkowników. Obecność w mediach społecznościowych może zwiększać współczynnik klikalności (CTR) i rozpoznawalność marki, tym samym podnosząc pozycję witryny.

3. Aktualne treści są ważne TYLKO w przypadku serwisów informacyjnych

Aktualność treści publikowanych w witrynie może być czynnikiem SEO, ale tylko w przypadku niektórych stron. Mowa tutaj o serwisach informacyjnych. W przypadku witryn, których głównym polem działalności jest informowanie o bieżących wydarzeniach, “świeżość” treści definiuje ich konkurencyjność.

Dlatego aktualność witryny stanowi jeden z czynników SEO tylko wtedy, gdy może wpływać na intencję użytkownika. Intencja użytkownika określa jego oczekiwania związane z zapytaniem wpisywanym w wyszukiwarce – w praktyce są to strony internetowe z odpowiednią zawartością. Aktualność treści może mieć wpływ na intencję użytkownika właśnie w przypadku serwisów informacyjnych.

4. Nie koncentruj się na słowach kluczowych

„Czasy liczenia słów kluczowych na stronach i prób określenia optymalnego współczynnika należą już do przeszłości. Treść, która może być reprezentowana zarówno przez dane, jak i słowo pisane, jest ważna dla kontekstu witryny, jednak słowa kluczowe nie są już tak istotne”. – stwierdza Kaspar Szymański

Zamiast skupiać się na słowach kluczowych, lepiej zwróć uwagę na ‘rich snippets breadcrumbs’

Zamiast skupiać się na słowach kluczowych, bardziej korzystne będzie przeniesienie uwagi na inne kwestie. Jednym z czynników mającym wpływ na CTR i pomagającym użytkownikom znajdować odpowiednie treści, to tzw. ‘rich snippets breadcrumbs’. ‘Rich snippets’ to w tłumaczeniu na polski “fragmenty rozszerzone”, które mogą znajdować się dodatkowo w każdym wyniku wyszukiwania. Konkretny ich rodzaj – ‘breadcrumbs’ to w dosłownym tłumaczeniu “okruszki chleba”. Są to elementy nawigacyjne prezentujące informacje o strukturze danej witryny, czyli stronach i podstronach. Pokazują użytkownikowi, w którym miejscu na stronie aktualnie się znajduje oraz umożliwiają mu łatwy powrót do wcześniej przeglądanych podstron. Mogą się również pojawiać w postaci “rich snippets” już na etapie wyświetlania strony w wynikach wyszukiwania.

5. Dane z GSC oraz CTR to jedyne wskaźniki dotyczące odbioru witryny przez użytkownika

Odbiór strony przez użytkownika powinien być stale monitorowany. Analiza zbieranych w ten sposób danych, może mieć pozytywny wpływ na skuteczność strategii biznesowej. Jedynymi wartymi uwagi wskaźnikami odbioru i zadowolenia użytkowników są wyświetlenia w Google Search Console (GSC) oraz click through rate (CTR). GSC to bezpłatna usługa stworzona przez Google, która pomaga monitorować i zarządzać ustawieniami wyszukiwania Twojej witryny w wyszukiwarce Google. Oferuje narzędzia do tworzenia raportów, które pomagają w optymalizacji Twojej strony pod rankingi wyszukiwania.

6. Linki zewnętrzne są ważne, ale mogą też zaszkodzić Twojej witrynie

Linki zewnętrzne (ang. backlinks) są niezbędne w procesie wyszukiwania nowych treści i gromadzenia informacji. Roboty indeksujące, nazywane też “pająkami” (ang. web crawlers lub spiders) zbierają dane o nowych treściach, znajdując je za pomocą linków. Chociaż linki zewnętrzne są w tym kontekście ważne, mogą również zaszkodzić rankingowi SEO Twojej witryny. Google stworzył algorytmy, których celem jest rozpoznawanie stron, które są połączone z witrynami o niskiej jakości. Takie strony mogą otrzymywać niższe pozycje w rankingach wyszukiwarek.

Linki zewnętrzne z niskiej jakości stron mogą zaszkodzić rankingowi Twojej strony

“Stała mantra Google brzmi, że linki muszą opierać się na rzeczywistej wartości, a nie na płatnej strategii ich pozyskiwania." – wyjaśnia Kaspar Szymański

Linki zewnętrzne z niskiej jakości stron mogą zaszkodzić rankingowi Twojej strony. Znajomość zasad Google i zachowanie uczciwości wobec nich może zapobiec obniżeniu pozycji Twojej strony wśród witryn wyświetlanych w wynikach wyszukiwania, czyli tzw. SERP (ang. Search Engine Result Page).

7. Początkowe stadium strony internetowej

Najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie, Google, przyznaje nowopowstałym domenom status nazywany „miesiącem miodowym” (ang. Google Honeymoon Period). Ma on na celu wspomóc nowe witryny w szybszym zdobyciu odbiorców. Mimo że jest to duże ułatwienie dla nowopowstałych domen, nie gwarantuje takiego samego ruchu po zakończeniu “miesiąca miodowego”. Dlatego ważne jest, aby jak najlepiej wykorzystać ten czas, poprawiając pozycję strony dla odpowiednich zapytań.

Google przyznaje nowopowstałym domenom status nazywany „miesiącem miodowym”

Ci, którzy dobrze wykorzystają to początkowe stadium zwykle “wylatują z gniazda” i radzą sobie w przyszłości całkiem dobrze. Jednak większości domen nie udaje się uzyskać wystarczającego ruchu, a ich pozycja w wynikach spada. Warto więc pamiętać, że ten “okres karencji” może pomóc stronie wystartować, ale nie gwarantuje jej późniejszego sukcesu.

Podsumowanie

Ranking SEO jest kluczowym wskaźnikiem sukcesu lub porażki Twojej strony w kontekście obecności w internecie. Trzeba pamiętać, że raz osiągnięta pozycja w rankingach SEO nie jest dana na zawsze. Dlatego bardzo ważne jest, aby stale monitorować zmieniającą się sytuację i dostosowywać ustawienia strony do panujących wymogów.

W artykule wymieniliśmy obowiązujące obecnie zasady, które według różnych danych wpływają obecnie na ranking SEO. Przed ich uwzględnieniem w Twojej strategii, weź pod uwagę etap rozwoju witryny oraz rodzaj publikowanych na niej treści. Jedna strategia nie sprawdzi się bowiem w każdym przypadku. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci obrać właściwy kierunek działania i pozwolą Twojej witrynie pojawiać się w odpowiedzi na odpowiednie zapytania użytkowników.

Powiązane artykuły

Sztuczna inteligencja w strategii marketingowej – 5 przykładów wykorzystania

Nie musisz mieć dużej firmy, aby czerpać korzyści z wdrożenia AI do swojej strategii marketingowej. Przeczytaj, jak to zrobić!

Uczenie maszynowe w modelu Real-Time Bidding: zmaksymalizuj efektywność reklam online

Real-Time Bidding to rozbudowany ekosystem do efektywnego pozyskiwania reklam online i wyświetlania ich odpowiednim odbiorcom. Przeczytaj, jak działa!