Data Management Platform – 7 najważniejszych korzyści dla Twojej firmy

Czytaj

Data Management Platform – 7 najważniejszych korzyści dla Twojej firmy

Data Management Platform to system do zarządzania danymi. Przeczytaj, jak możesz wykorzystać DMP do maksymalizacji działań biznesowych swojej firmy.

Wiesz zapewne, że dane to kluczowy element wpływający na trafność i skuteczność decyzji biznesowych. Jednakże, aby osiągnąć jakiekolwiek korzyści z informacji, jakimi dysponuje dana firma, należy je odpowiednio przetworzyć, zwizualizować i przeanalizować. I w tym tkwi właśnie siła Data Management Platform — rozwiązania, które pomaga marketerom osiągnąć lepsze wyniki, właśnie dzięki danym. Sprawdźcie, czym jest DMP i jakie korzyści może przynieść Waszej firmie!

Data Management Platform – definicja

Data Management Platform (DMP) to w dosłownym tłumaczeniu platforma zarządzania danymi. Służy do zbierania, organizowania i zarządzania danymi, pomagając firmom uzyskać więcej wartościowych informacji na temat ich klientów. Jest ona stosowana głównie w celach marketingowych, takich jak tworzenie spersonalizowanych reklam, dopasowanych do konkretnych grup odbiorców. 

Do zbudowania zaawansowanych systemów DMP wykorzystuje się algorytmy big data i uczenia maszynowego, które pozwalają analizować i stale doskonalić jakość dostarczanych informacji, tak aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Dane — waluta naszych czasów

Zanim przejdziemy do tego, dlaczego Data Management Platform to rozwiązanie, które może zrewolucjonizować Wasze działania marketingowe, spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego dane są tak istotne w kontekście prowadzenia przedsiębiorstwa?

Z pewnością zauważyliście, że big data, data analytics, data science to tematy, które zyskują coraz większą popularność. Wiele firm decyduje się na rozwiązania z tych obszarów, które pozwalają osiągać im określone cele, właśnie w oparciu o dane.

“In God we trust. All others must bring data.” – W. E. Deming, amerykański inżynier i statystyk

Czy słyszeliście że szacuje się, że dzięki wykorzystaniu big data, Netflix oszczędza 1 miliard dolarów rocznie? Platforma ta zbiera dane na temat wyszukiwań, ocen czy obejrzanych programów. Dzięki przetworzeniu tych informacji, jest w stanie dostarczyć swoim użytkownikom spersonalizowane rekomendacje i sugerować obejrzenie takich filmów, które najprawdopodobniej im się spodobają. Silnik rekomendacji oparty na danych to właśnie rozwiązanie, któremu twórcy zawdzięczają utrzymanie klientów i ogromne oszczędności.

Jakie zbiory danych możesz wykorzystać, aby poprawić efektywność działań biznesowych?

Źródła danych można podzielić na trzy kluczowe kategorie:

  1. Dane pierwszej strony — są to dane które możesz zebrać na podstawie interakcji klientów z Twoją firmą. Są to więc informacje dotyczące wizyt na stronie, subskrypcji czy zbiorów danych znajdujących się w CRM, 
  2. Dane drugiej strony — to dane, które należą do innej firmy partnerskiej, z którą dzielisz się informacjami,
  3. Dane osób trzecich — dane z innych stron czy zewnętrznych profili social media. Są głównie wykorzystywane w celu dotarcia do nowej grupy odbiorców.

Data-driven marketing — klucz do sukcesu Twojej fir

Czy wiecie, że aż 87% marketerów twierdzi, że dane są najbardziej niewykorzystywanym zasobem ich firmy?

Brak strategii opartych to duży błąd, który może wiele kosztować. Według danych Forbesa, firmy, które stosują marketing oparty na danych ponad sześciokrotnie częściej deklarują osiągnięcie przewagi konkurencyjnej w zakresie zwiększenia rentowności i pięciokrotnie częściej w zakresie utrzymania klientów.

Dlatego tak ważne staje się pojęcie data-driven marketing, czyli marketing napędzany przez dane. Jest to strategia, która wykorzystuje dane z różnych źródeł (patrz: punkt wyżej) w celu wsparcia działań marketingowych.

Dzięki pozyskanym informacjom, marketerzy są w stanie lepiej zrozumieć zachowania i potrzeby swoich klientów, a co za tym idzie —  stworzyć bardziej spersonalizowane komunikaty, zwiększyć efektywność swoich działań i osiągnąć możliwie jak najwyższy zwrot z inwestycji (ROI).

Data Management Platform — 7 kluczowych korzyści analizy danych

1. Maksymalna personalizacja przekazu

Za pomocą DMP możesz tworzyć segmenty klientów  w oparciu o różne dane demograficzne, takie jak wiek, płeć, lokalizacja czy historia zakupów.

Możecie również grupować ich na podstawie ich aktywności na poszczególnych stronach, zaangażowania na social media czy interakcji a newsletterem wysyłanym mailowo. Dzięki temu, możecie tworzyć kampanie do wybranych grup odbiorców, dopasowując przekaz do konkretnego typu klienta. 

2. Wzrost satysfakcji klientó

Czy wiecie, że aż 80% dorosłych Amerykanów biorących udział w badaniu Epsilon and GBH Insights zadeklarowało, że oczekuje personalizacji w komunikatach od sprzedawców detalicznych?

Działania oparte na danych to odpowiedź na potrzeby nie tylko działów marketingu, ale także klientów, którzy chętniej otrzymują wiadomości idealnie dopasowane do ich profilu i preferencji.

3. Optymalizacja kosztów i poprawa wskaźnika RO

Maksymalizacja personalizacji przekazu sprawia, że Wasze działania marketingowe są bardziej efektywne niż w przypadku, przykładowo, wysłania tej samej wiadomości do wszystkich kontaktów z bazy mailingowej.

Wysyłając spersonalizowane wiadomości, zwiększacie szanse zakupowe, a tym samym poprawiacie wskaźnik zwrotu z inwestycji (ROI).

4. Budowanie lojalności klientów

Dzięki temu, że wiadomości i działania marketingowe będą dopasowane do konkretnych odbiorców, Wasi klienci poczują, że rozumiesz ich potrzeby. To sprawi, że będą bardziej lojalni wobec Waszej marki i niechętnie będą myśleć o skorzystaniu z oferty konkurencji. 

Co więcej, analiza danych marketingowych sprawi, że będziecie w stanie zidentyfikować najbardziej lojalnych, zaangażowanych i przynoszących najwięcej dochodów klientów. To dodatkowa szansa na wyróżnienie i docenienie tych osób przez tworzenie chociażby programów lojalnościowych, które pozwolą zbudować jeszcze głębsze relacje i zachęcić ich do kolejnych zakupów.

5. Możliwość szybkiego reagowania na zmiany

W dzisiejszych czasach szybkość podejmowania działań marketingowych ma ogromne znaczenie, jeśli nie chcesz zostać w tyle za konkurencją. Platforma zarządzania danymi może ułatwić to zadanie, dzięki możliwości analizowania danych w czasie rzeczywistym.

Tego typu rozwiązania sprawiają, że pracownicy są szybciej informowani o wszelkich zmianach, dzięki czemu są w stanie zareagować na nie w odpowiednim czasie. 

6. Bezpieczeństwo danych 

Dane na temat przedsiębiorstwa to bardzo cenne informacje, o których bezpieczeństwo należy odpowiednio zadbać. Ofiarami hakerów padają nawet giganci technologiczni tacy jak chociażby firma Sony, której skradziono dane bankowe ponad 77 milionów użytkowników PlayStation.

Wybierając lub tworząc system DMP, warto więc skupić się na jakości zabezpieczeń tego systemu, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko zagrożenia ze strony cyberprzestępców.

7. Podejmowanie lepszych, opartych na danych decyzji

Koniec z podejmowaniem decyzji opartych na przypuszczeniach, które mogą kosztować Waszą firmę mnóstwo czasu, zaangażowania i pieniędzy. Dzięki narzędziom typu Data Management Platform możecie podejmować działania oparte na realnych danych historycznych.

Analizując informacje zebrane za pomocą DMP, dowiecie się, jakie reklamy najlepiej sprawdzają się wśród określonych grup odbiorców czy też jaka forma komunikacji daje najlepsze rezultaty. Będziecie mogli zrezygnować z działań, które nie działają i skupić się na tym, co przynosi najlepsze rezultaty.

DMP —  w jakich branżach będzie szczególnie użyteczna?

Data Management Platform tak naprawdę sprawdzi się niemal w każdej firmie, która prowadzi jakiekolwiek działania marketingowe. Szczególnie ważną rolę pełni ona w firmach prowadzących działania B2C, w których mamy do czynienia z dużą bazą klientów czy też użytkowników, a więc:

  • eCommerce (sklepy internetowe)
  • Marketing (agencje marketingowe i reklamowe)
  • Branża mediowa (np. portale informacyjne)
  • Branża rozrywkowa (m.in. platformy streamingowe)
  • eGaming (platformy gamingowe)

Napisz do nas!

Chcesz zbudować własną platformę do zarządzania danymi, idealnie dopasowaną do potrzeb Twojej firmy? Napisz do nas!

Nasz zespół posiada doświadczenie w tworzeniu unikalnych, szytych na miarę narzędzi DMP. Chętnie stworzymy takie rozwiązanie także dla Twojej firmy.

Powiązane artykuły

Sztuczna inteligencja w strategii marketingowej – 5 przykładów wykorzystania

Nie musisz mieć dużej firmy, aby czerpać korzyści z wdrożenia AI do swojej strategii marketingowej. Przeczytaj, jak to zrobić!

SEO – jak poprawić ranking Twojej strony w wyszukiwarkach?

Bez SEO twoja strona nigdy nie zostałaby odnaleziona przez użytkowników. A zasady SEO ciągle się zmieniają. Ten artykuł wskaże Ci podstawowe wymagania.