Czytaj

arrow pointing down

8 wskazówek, dzięki którym zachowasz work-life balance, pracując zdalnie

W ostatnich miesiącach wiele osób przekonało się, że praca zdalna wymaga samodyscypliny, aby pogodzić życie prywatne z zawodowym. Co zrobić, żeby się to udało?

W ostatnich miesiącach wielu z nas z dnia na dzień musiało przystosować się do nowej sytuacji związanej z obowiązkową pracą zdalną. Do tej pory ten model współpracy kojarzył się z dużą wolnością, podróżowaniem i możliwością wykonywania obowiązków zawodowych z dowolnego miejsca na ziemi.

Dziś wiemy, że praca zdalna to prawdziwe wyzwanie, wymagające dużo samodyscypliny, aby móc pogodzić życie prywatne z zawodowym. Co zrobić, żeby się to udało? W tym wpisie znajdziesz 8 cennych wskazówek, które pozwolą Ci zachować work-life balance, nawet jeśli pracujesz z domu!

1. Wyznacz godziny pracy

Nawet jeżeli Twoja firma daje Ci dużą elastyczność i umożliwia pracę w dowolnym czasie, warto wyznaczyć sobie stałe godziny pracy, których będziesz się trzymać. Nie odkładaj zadań na ostatnią chwilę i staraj się rozpoczynać pracę o podobnej porze, jakbyś przychodził do biura. Staraj się nie pracować po nocach, ponieważ mieć mieć do zupełnie odwrotny efekt do oczekiwanego. Jak wynika bowiem z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Swansea i innych renomowanych uniwersytetów europejskich, długoterminowa praca nocami przedwcześnie postarza mózg.

2. Przygotuj stanowisko pracy

Poza jasnym oddzieleniem czasu pracy i czasu wolnego, warto oddzielić także przestrzeń, w której wykonujemy dane czynności. Staraj się nie pracować z łóżka czy kanapy, ponieważ te miejsca kojarzą się głównie z relaksem, przez co możesz stracić motywację do działania. Znajdź swój kąt do pracy (najlepiej taki, do którego nie będą zaglądać Twoi domownicy) i to tam spędzaj zaplanowany czas wykonywania obowiązków zawodowych. Niby nic wielkiego, ale dzięki temu będziesz bardziej efektywny i mniej narażony na rozpraszacze. 

Wskazówka:
Czy wiesz, że pracownicy biurowi poświęcają średnio aż 50 minut dziennie w poszukiwaniu ważnych dokumentów lub innych potrzebnych przedmiotów (link)? Aby uniknąć podobnej sytuacji pracując z domu, postaraj się przechowywać wszystkie niezbędne do pracy rzeczy w jednym, łatwo dostępnym miejscu, najlepiej niedaleko biurka, przy którym pracujesz. Dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet cztery godziny tygodniowo!

3. Nie rób masy nadgodzin

Kiedy pracujesz z biura i nie zdążysz dokończyć jakiegoś zadania, po 8 godzinach spędzonych w firmie pakujesz się i idziesz do domu. Podczas pracy zdalnej natomiast czasem towarzyszy nam poczucie, że jeśli czegoś nie zrobimy, przełożeni mogą pomyśleć, że nie pracowaliśmy tego dnia tak, jak należy. W efekcie, tracimy poczucie czasu i pracujemy znacznie dłużej niż powinniśmy.zasem nawet decydujemy się na wykonywanie obowiązków zawodowych w weekendy.

A czy zastanawiałeś się, ile czasu w ciągu całego życia przeciętny człowiek spędza w pracy? Najnowsze dane wykazują, że jest to około 90 000 godzin! Co więcej, aż 60% osób deklaruje, że sprawdza swoje firmowe skrzynki mailowe nawet w czasie przerwy świątecznej. Robienie nieobowiązkowych nadgodzin i brak wyraźnego oddzielenia czasu na pracę i życie rodzinne nie jest dobre ani dla nas, ani dla naszych bliskich. 

4. Wytłumacz swoim bliskim, że praca zdalna to też praca

Praca zdalna, szczególnie jeśli masz w domu małe dzieci, może być prawdziwym wyzwaniem. Dlatego niezwykle ważne jest uświadomienie swoim pociechom, że w określonych godzinach jesteś zajęty i nie możesz poświęcać czasu na wspólne zabawy czy inne aktywności. Podobnie może być także z innymi domownikami, którzy zupełnie nie znają modelu pracy zdalnej. Mogą mieć błędne przeświadczenie, że pracując z domu możesz robić pranie, gotować obiady, iść na zakupy i wykonywać masę innych obowiązków.

Warto już na samym początku wyznaczyć jasne granice między czasem wolnym, a czasem przeznaczonym na pracę i konsekwentnie się tego trzymać. W przeciwnym razie możesz stracić znacznie więcej czasu niż myślisz! Uczeni z Uniwersytetu w Kalifornii przeprowadzili ciekawe badanie, z którego wynika, że po każdej niezaplanowanej przerwie w pracy, potrzebujemy aż 23 minut i 15 sekund, aby wdrożyć się na nowo w rozpoczęte wcześniej zadanie5. Jak widzisz, wszelkie nieprzemyślane przerywniki mają ogromny wpływ na efektywność naszej pracy.

5. Nie zapominaj o przerwach

Tak jak podczas pracy w biurze, tak samo i w przypadku pracy zdalnej, masz pełne prawo do robienia sobie przerw czy to na lunch, czy przygotowanie czegoś do picia. Nie obawiaj się, że akurat w danym momencie ktoś wyśle Ci wiadomość na firmowym komunikatorze, a Ciebie nie będzie wtedy przed komputerem. Krótkie przerwy (oczywiście nie za częste) to coś, co najzwyczajniej w świecie Ci się należy i możesz z tego korzystać tak samo, jak w przypadku pracy w siedzibie firmy.

Według badania Tork, prawie 90% pracowników twierdzi, że robienie przerwy na lunch pomaga im się zrestartować i odzyskać energię do pracy. Chwilowy odpoczynek może przynieść wiele dobrego, bowiem wpływa pozytywnie na naszą produktywność oraz chęć do wykonywania naszych zawodowych obowiązków.

6. Unikaj rozpraszaczy

Czy wiesz, że przeciętnemu pracownikowi przerywa się pracę średnio aż 56 razy dziennie? Szczególnie narażeni na wszelkiego rodzaju rozpraszacze jesteśmy właśnie podczas pracy z domu. Mogą to być zarówno zbyt głośni domownicy lub sąsiedzi, ale także nasze wewnętrzne pokusy w postaci chęci zrobienia choć krótkiej przerwy na obejrzenie serialu, przegląd mediów społecznościowych czy stron z memami. 

Jeśli mimo długiego czasu spędzonego przed komputerem czujesz, że nie spędzasz go w pełni efektywnie – warto skorzystać z narzędzia monitorującego Twoją aktywność w sieci. Jednym z nich jest m.in. ClockTrace – nasza autorska, darmowa aplikacja oparta na sztucznej inteligencji, która monitoruje Twoje aktywności w przeglądanych dokumentach, programach i stronach. Następnie grupuje je w oddzielne projekty i zadania, po czym automatycznie generuje grafik, w którym znajdziesz wszystkie ważne informacje na temat tego, ile czasu zajmują Ci poszczególne zadania i na co poświęcasz go najwięcej. Takie opracowania pomagają lepiej zarządzać czasem i uświadomić sobie, co możesz poprawić, aby pracować bardziej efektywnie.

7. Znajdź czas dla bliskich i rozwijaj swoje pasj

Jak to mówią, nie samą pracą człowiek żyje. Szczególnie jeśli jest to praca zdalna, ważne, żeby po prostu nie zasiedzieć się w domu i od czasu do czasu wyjść gdzieś ze znajomymi czy też oddać się jakiejś pasji. Dzięki temu naładujesz baterie i nabierzesz pozytywnej energii, a to sprawi, że będziesz w stanie także efektywniej pracować.

8. Korzystaj z narzędzi ułatwiających pracę zdalną

Praca zdalna dynamicznie zyskuje na popularności, w związku z czym na rynku pojawia się coraz więcej narzędzi dedykowanych osobom, które wybrały właśnie ten model współpracy. Wśród dostępnych rozwiązań znajdziesz aplikacje do efektywnego zarządzania czasem (takie, jak wspomniany wyżej ClockTrace), wideokonferencji, komunikacji z zespołem, a nawet do wspólnego spotkania przy wirtualnej kawie z ludźmi, którzy także pracują z dala od biura.

A jak TOBIE udaje się uzyskać work-life-balance, pracując zdalnie? Jeśli masz jakieś sprawdzone wskazówki, które nie znalazły się na naszej liście, koniecznie daj nam znać w komentarzu na Facebooku lub Linkedinie!

Powiązane artykuły

5 najbardziej przydatnych narzędzi dla freelancerów – zestawienie

Praca freelancera wymaga dobrej organizacji, ale istnieją narzędzia wspierające w zarządzaniu czasem. Przeczytaj o tych najbardziej przydatnych!

Jak znaleźć wymarzoną pracę? Wykonaj te 8 kroków

Niemal 90% osób jest niezadowolonych ze swojej pracy. Jak dołączyć do pozostałych 10%? Przeczytaj, jakie cechy powinna mieć Twoja wymarzona praca!