Czytaj

arrow pointing down

5 powodów, aby użyć AI w optymalizacji reklam internetowych

64% dużych firm wykorzystuje sztuczną inteligencję w automatyzacji marketingu. Przeczytaj, jakie korzyści czerpią z AI w obszarze reklamy internetowej.

Według raportu 2020 Digital Trends opracowanego przez firmę Adobe, aż 64% dużych organizacji wykorzystuje moc sztucznej inteligencji do automatyzacji określonych działań związanych z marketingiem. Jednym z obszarów, w którym zastosowanie AI może znacznie poprawić wyniki są reklamy internetowe. W tym artykule omówimy pięć najważniejszych przykładów, które pokażą, dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Sztuczna inteligencja w optymalizacji reklam — jak to działa?

Zanim przejdziemy do konkretnych przykładów, postarajmy się wyjaśnić, o co tak naprawdę chodzi z tą sztuczną inteligencją i dlaczego to właśnie ta technologia ma przyczynić się do wzrostu efektywności reklam internetowych.

Sztuczna inteligencja jest w stanie przetwarzać oraz analizować ogromne ilości ustrukturyzowanych i nieustrukturyzowanych informacji, których wielkość i różnorodność ogranicza możliwości ich przetwarzania za pomocą standardowych technik. AI (ang. Artificial Intelligence), jako jedna z technik uczenia maszynowego, pozwala na budowanie modeli sieci neuronowych poprzez przetwarzanie bardzo dużych zbiorów danych i wychwytywanie istniejących w nich wzorców i korelacji, niemożliwych do zauważenia przez ludzi. Uczenie maszynowe pozwala również na późniejsze ciągłe doszkalanie używanych modeli i dopasowywanie ich działania wraz z pojawianiem się nowych danych treningowych. 

Powyższe cechy uczenia maszynowego powodują, że jest ona najlepszą techniką do wykorzystania w sytuacjach, w których nie ma zdefiniowanych jasnych reguł działania, a potrzebujemy wsparcia w podejmowaniu decyzji lub predykcji występowania określonych zjawisk, mając jedynie dostęp do dużych ilości informacji historycznych. 

Sztuczna inteligencja w reklamach internetowych — 5 kluczowych korzyści

1. Wzmocnienie personalizacji przekazu

W dzisiejszych czasach ludzie są zasypywani reklamami i na wiele z nich nawet nie zwracają większej uwagi. Co więc, jako reklamodawca, powinieneś zrobić, aby przyciągnąć ich uwagę? Przede wszystkim musisz postarać się jak najbardziej spersonalizować swoją reklamę. Jak to zrobić? W tym celu wykorzystuje się dane o obecnych i potencjalnych klientach, ich historii zakupów, historii przeglądania czy informacje z profili społecznościowych. Dzięki nim jesteś w stanie poznać m.in.:

  • przybliżony wiek,
  • lokalizację, 
  • płeć, 
  • zainteresowania,
  • stan cywilny
  • zawód,
  • wykształcenie,

odbiorcy Twoich reklam, a następnie na tej podstawie dopasować do danej osoby jak najbardziej spersonalizowaną reklamę. 

Ale to nie wszystko. Sztuczna inteligencja jest w stanie emitować reklamy, które będą zawierały nie tylko spersonalizowany przekaz, ale także i obraz. Organizacja Journal of Consumer Psychology przeprowadziła badanie, w którym starała się dopasować obrazy do typów osobowości. Naukowcy, wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji zidentyfikowali 89 różnych cech obrazów, w tym odcień, nasycenie, różnorodność kolorów, poziom szczegółowości, obecność ludzi na obrazie i inne. 745 uczestników badania zostało poproszonych o ocenę obrazów w skali od 1 do 7, a następnie wykonanie testu osobowości, który oceniał ich pod kątem otwartości, sumienności, ekstrawersji, ugodowości i neurotyczności. 

Następnie naukowcy próbowali powiązać preferencje dotyczące obrazów z typami osobowości. Odkryli między innymi, że:

  • ekstrawertycy preferowali proste obrazy i obrazy, na których znajdowali się ludzie;
  • osoby o otwartym umyśle preferowały obrazy bez ludzi i w chłodnych kolorach, takich jak niebieski i czarny;
  • osoby o wysokim poziomie neurotyczności lubiły spokojne i minimalnie stymulujące sceny.

W kolejnym badaniu naukowcy spostrzegli, że badani preferowali obrazy reklamowe, które pasowały do ich typów osobowości. Ale co ważniejsze, algorytm uczenia maszynowego odkrył, że związek między typem osobowości a typem obrazu mieć wpływ na zainteresowanie danym produktem. Ludzie nie tylko preferowali obrazy, które pasowały do ich osobowości, ale także wykazywali większe intencje zakupowe wobec marek, które prezentowały obrazy spełniające ich preferencje.

Przejdźmy do innego przykładu, jak personalizacja przekazu może pomóc osiągać cele biznesowe. Jakiś czas temu firma Starbucks chciała stać się najbardziej spersonalizowaną marką na świecie. Wykorzystując uczenie maszynowe stworzyła narzędzie do personalizacji w czasie rzeczywistym, które integrowało się m.in. z informacjami o kontach klientów, aplikacją mobilną czy preferencjami klientów na podstawie danych innych firm. Efekt? Dzięki zastosowaniu analityki predykcyjnej opartej na AI udało się zwiększyć interakcję z użytkownikami o 150%, co przełożyło się na 3-krotny wzrost przychodów netto w przeliczeniu na klienta

Innym ciekawym przykładem, jak AI może personalizować przekaz pokazała niedawno firma Hyperise, która stworzyła spersonalizowany materiał wideo, z treścią dopasowaną do osoby, która go ogląda. Sprawdź, aby przekonać się, jak potężną rolę odgrywają dane oraz ich personalizacja.

Powyższe przykłady to świetny dowód na to, że personalizacja przekazu pozwoli Ci na nawiązanie relacji z konsumentami na każdym etapie lejka sprzedażowego, a także zwiększenie ich lojalności wobec Twojej marki.

2. Targetowanie właściwych odbiorców

Jednym z największych wyzwań współczesnych marketerów jest targetowanie, czyli kierowanie reklam do właściwych osób. Sztuczna inteligencja, dzięki analizie ogromnej bazy danych, może idealnie dopasować reklamę do osób, które mają ją zobaczyć. 

Może też, na podstawie poprzednich kampanii, odpowiednio segmentować odbiorców na tych, którzy, przykładowo, częściej klikają w reklamy w określonym miejscu (np. w mediach społecznościowych) czy też są bardziej aktywni o określonej porze, a następnie dopasować do nich reklamę w taki sposób, aby byli skłonni wykonać określone działanie. To pozwala to nie tylko na zwiększenie prawdopodobieństwa kliknięcia w reklamę czy też zakupu towarów danej firmy, ale umożliwia także dotarcie do nowych osób.

Z korzyści płynących z odpowiedniego targetowania korzysta m.in. znany serwis społecznościowy Facebook. Jakiś czas temu firma uruchomiła kampanię, w której pokazała użytkownikom reklamy produktu kosmetycznego, które były skierowane do ich typów osobowości (w oparciu o ich historię polubień na Facebooku). Okazało się, że średnio około 1,5 na 10 000 osób, które oglądały reklamy, kupiło produkt. Choć wynik 1,5 na 10 000 osób z pozoru nie robi wrażenia, warto dodać, że owa personalizacja zwiększyła prawdopodobieństwo zakupu o 50%.

Ale to nie koniec możliwości AI, jeśli chodzi o targetowanie. Co powiesz na, na przykład, wykorzystanie danych dotyczących lokalizacji, aby dotrzeć do osób znajdujących się w pobliżu Twojego sklepu? A może chcesz sprawdzić, czy na sprzedaż asortymentu jakim dysponujesz ma wpływ aktualna pogoda? Nie ma problemu.

Narzędzia oparte o sztuczną inteligencję będą w stanie same odnaleźć nie tylko oczywiste dla nas korelacje, jak np. pomiędzy pogodą a sprzedażą okularów przeciwsłonecznych czy parasoli. Aktualnie wykorzystywane modele sieci neuronowych są w stanie wychwycić zależności, które nie są dla ludzi w żaden sposób oczywiste – jak np. pomiędzy zmianą pogody a zakupem niektórych artykułów spożywczych, czy też pomiędzy pogodą i porą dnia a skłonnością do umówienia się na jazdę próbną nowym modelem samochodu. Dodatkowo, wszystko to dzieje się automatycznie, bez zaangażowania człowieka.

3. Reagowanie w czasie rzeczywistym

W dzisiejszych czasach, świat dynamicznie się zmienia, a Ty jako reklamodawca musisz na te zmiany reagować. Na nieustannie zmieniającym się rynku, musisz mieć pewność, że reklamy, które emitujesz są w danej chwili rzeczywiście istotne dla grupy docelowej. Sztuczna inteligencja jest w stanie wskazać, jakie w danym momencie będzie zainteresowanie Twoim produktem bądź usługą. 

Przykładowo: jeśli jesteś właścicielem platformy gamingowej, a w związku z pandemią właśnie wprowadzono kolejny lockdown, to z pewnością dobry moment, aby zwiększyć budżet na reklamy Twojej oferty, ponieważ to czas, kiedy zainteresowanie konsumentów może wzrosnąć. Korzystając z AI, możesz podejmować szybkie decyzje, aby dostosować komunikaty i zmienić kierunek kampanii, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

Aż 41% marketerów twierdzi, że AI przyczynia się do przyspieszenia wzrostu przychodów i poprawy wyników. 

Źródło: 2021 State of Marketing AI Report

Reagowanie w czasie rzeczywistym to także dopasowanie reklam w odpowiedniej sytuacji, w jakiej znajduje się nasz potencjalny konsument. Przykładowo, dzięki współpracy z programami śledzącymi lokalizację danego urządzenia, takimi jak czy Google Maps, stacje paliw mogą monitorować odległości przebyte przez kierowców od ostatniego tankowania, wysyłając kierowcom przypomnienia o skorzystaniu ze stacji benzynowej, dodatkowo wyświetlając reklamy z najnowszymi promocjami dostępnymi w ich sklepie.

4. Zwiększenie ROI

Amerykański przedsiębiorca John Wanamaker powiedział kiedyś znaczące słowa: "Połowa pieniędzy, które wydaje na reklamę, jest marnowana —  problem w tym, że nie wiem, która to połowa". 

I rzeczywiście, optymalizacja skuteczności reklam, a następnie znalezienie elementów, które mogą wpłynąć na poprawę wyników to jedno z najtrudniejszych zadań marketerów.  Wykorzystanie sztucznej inteligencji również w tym zakresie może okazać się niezwykle pomocne, ponieważ dzięki analizie dużych zbiorów danych jest w stanie wskazać, jakie reklamy oraz działania są jest najbardziej efektywne, a z czego należy zrezygnować.

Dzięki zdolności przetwarzania ogromnych zbiorów danych, technologie uczenia maszynowego są świetne do odkrywania możliwości przychodów, które mogą być ograniczone przez budżet i ludzkie założenia. Wykorzystanie AI w planowaniu reklam pozwoli Ci uniknąć błędnych założeń, które mogą powodować niewłaściwe inwestycje.

Przykładowo, jeśli sprzedajesz gry wideo, możesz założyć, że zainteresują one głównie młodzież i ich rodziców, nie uwzględniając zupełnie starszych graczy. Jak się jednak okazuje, tego typu założenia mogą Cię sporo kosztować. Ten scenariusz został przytoczony przez Julie Shumaker na konferencji VentureBeat Transform 2018 AI Conference. Reklamodawcy mogą mieć bardzo konkretne cele, takie jak sprzedaż licencji na grę za 17 dolarów 22-letniemu graczowi. Ich reklamy mogą nie uwzględniać, przykładowo, 65-letniej kobiety, ale uczenie maszynowe może ujawnić, że jest prawdopodobne, że ta kobieta jest w stanie wydać około 4 dolarów w ciągu trzech dni. A jeśli okaże się, że koszt pozyskania tego konsumenta jest zdecydowanie niższy, wówczas możemy w nieoczywisty sposób poprawić wskaźnik ROI (ang. Return on Investment) emitowanych reklam.

Kolejną ważną kwestią, która również przyczynia się do poprawy ROI jest oczywiście wspomniana wcześniej personalizacja i targetowanie. Dzięki skierowaniu reklamy do właściwych odbiorców, a do tego z idealnie dopasowanym przekazem, zespół może znacznie zwiększyć skuteczność reklamy, a tym samym poprawić wskaźnik ROI.

5. Planowanie dalszych działań (analiza predykcyjna)

Warto wspomnieć, że AI jest także wykorzystywana do analizy informacji demograficznych oraz informacji z zakresu analityki strony internetowej. Tzw. analiza predykcyjna, na podstawie  danych historycznych, jest w stanie przewidzieć takie dane jak m.in.:

  • współczynnik odrzuceń, 
  • liczbę odsłon, 
  • czas spędzony na stronie
  • współczynnik kliknięć. 

Dzięki temu możesz podejmować bardziej świadome decyzje i skoncentrować się na obszarach, które odnoszą najlepsze efekty. 

Aby lepiej zobrazować, jak AI może pomóc w odpowiednim dopasowaniu reklam, warto przytoczyć badanie zrealizowane przez brytyjski bank HSBC, we współpracy z Maritz Motivation Solutions. Firma przeprowadziła eksperyment z programem lojalnościowym, w ramach którego 75 000 klientów otrzymało punkty, które mogli wymienić na szereg produktów i usług. Niektórym klientom plan nagród został wygenerowany przez sztuczną inteligencję, podczas gdy inni korzystali z tradycyjnych e-maili promocyjnych. Wyniki wskazały, że 70% uczestników, którzy ostatecznie zrealizowali swój pakiet nagród, preferowało rekomendacje stworzone przez AI. Badanie to pokazuje, że analityka predykcyjna wykorzystywana przez AI może być wykorzystywana do polecania klientom określonych produktów, zanim zdadzą sobie sprawę, że czegoś takiego potrzebują.

A co z działaniami, które do tej pory nie szły najlepiej? Dzięki możliwości zidentyfikowania dotychczasowych błędów, możemy je przeanalizować i zapobiec im w przyszłości. 

Dzięki tym działaniom nie tylko więcej osób może dotrzeć do Twoich treści, ale przede wszystkim pozytywnie wpłynie to na budżet Twojej firmy, ponieważ będziesz wiedział, w jakie działania warto inwestować, a na jakich można niepotrzebnie przepalić dostępne fundusze.

Rozwiązania AI dla Twojej firmy

Chcesz zwiększyć efektywność emitowanych reklam dzięki innowacyjnym modelom AI?

Napisz do nas! Posiadamy gotowe rozwiązania, których wdrożenie pozwoli Twojej firmie osiągnąć nowy poziom.

Powiązane artykuły

Sztuczna inteligencja w strategii marketingowej – 5 przykładów wykorzystania

Nie musisz mieć dużej firmy, aby czerpać korzyści z wdrożenia AI do swojej strategii marketingowej. Przeczytaj, jak to zrobić!

SEO – jak poprawić ranking Twojej strony w wyszukiwarkach?

Bez SEO twoja strona nigdy nie zostałaby odnaleziona przez użytkowników. A zasady SEO ciągle się zmieniają. Ten artykuł wskaże Ci podstawowe wymagania.