User Experience i User Interface w praktyce – co powinniśmy wiedzieć o UX i UI

Czytaj

User Experience i User Interface w praktyce – co trzeba wiedzieć o UX i UI

Obowiązki projektantów UX i UI często się pokrywają. Aby rozjaśnić tę kwestię, przygotowaliśmy porównanie ich pracy – przeczytaj o UX i UI w praktyce.

User Experience (UX) oraz User Interface (UI) to popularne i powszechnie używane pojęcia w branży cyfrowych technologii. Ale czy potrafisz wyjaśnić, co dokładnie kryje się pod tymi terminami, a następnie wskazać, jakie są między nimi różnice? Jeśli nie — czas nadrobić zaległości. Oto krótki przewodnik, z którego dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat UX oraz UI w praktyce.

Co to jest User Experience (UX)?

User Experience w dokładnym tłumaczeniu na język polski to doświadczenie użytkownika. Jak sama nazwa wskazuje, termin ten określa ogół doświadczeń towarzyszących danej osobie w trakcie interakcji z produktem czy usługą danej firmy.

Pionierem tego terminu jest Don Norman, który po raz pierwszy zaczął używać go w latach 90-tych, podczas gdy pracował w firmie Apple. Według niego: User Experience obejmuje wszystkie aspekty interakcji użytkownika końcowego z firmą, jej usługami i produktami.

Projektowanie UX skupia się na badaniu potrzeb i zachowania użytkowników, a następnie na kreowaniu intuicyjnych produktów, które są zorientowane na określone cele. Kluczową rolę pełni tu stworzenie takiego produktu, który będzie logiczny i prosty w użytkowaniu.

Każdy projekt UX powstaje więc na styku trzech obszarów: biznesu (celów, które chcemy osiągnąć, budżetu i czasu, którymi dysponujemy), technologii (kompetencji zespołu, dostępnych rozwiązań) i doświadczenia użytkownika (jego celów, potrzeb, kompetencji).

Najlepsze praktyki UX mogą poprawić interakcje z użytkownikami, a także pozytywnie wpłynąć na wizerunek i postrzeganie produktów i usług przedsiębiorstwa.

Co to jest User Interface (UI)?

User Interface (UI) to w dosłownym tłumaczeniu interfejs użytkownika. Jest podstawową płaszczyzną interakcji człowieka z komputerem. Jego celem jest umożliwienie efektywnego działania i swobodnego sterowania komputerem przez osobę, która z niego korzysta

UI składa się z kilku tzw. warstw interakcji, które odwołują się do ludzkich zmysłów, takich jak wzrok, dotyk czy słuch. Obejmują zarówno urządzenia wejściowe, takie jak klawiatura, mysz, mikrofon, jak i urządzenia wyjściowe, takie jak monitory, głośniki i drukarki.

Urządzenia, które oddziałują na wiele zmysłów nazywane są "multimedialnymi interfejsami użytkownika". Codzienny interfejs użytkownika (UI) często wykorzystuje kombinację wejścia dotykowego (klawiatura i mysz) oraz wyjścia wizualnego i dźwiękowego (monitor i głośniki). 

User Interface ułatwia efektywną interakcję pomiędzy użytkownikiem a danym produktem, pomaga spełnić oczekiwania użytkowników i wspiera funkcjonalności danej strony, programu czy aplikacji. Dobrze zaprojektowany UI może pozytywnie wpłynąć na wizerunek marki, doświadczenia użytkownika, poprawić dostępność oraz współczynnik konwersji Twojej strony czy aplikacji.

Czym się zajmuje UX Designer?

Głównym zadaniem UX Designera jest zadbanie o to, aby produkty i technologie były użyteczne, przyjemne i łatwo dostępne dla ludzi. Osoby pracujące na tym stanowisku zazwyczaj należą do większego zespołu produktowego, stanowiąc spoiwo pomiędzy użytkownikiem, zespołem developerskim i kluczowymi interesariuszami biznesowymi.

Niezależnie od tego, czy UX Designer projektuje zupełnie nowy produkt, tworzy nową funkcję czy jedynie wprowadza zmiany w istniejącym produkcie lub usłudze – zawsze musi brać pod uwagę to, co jest najlepsze dla użytkownika i jego ogólnego doświadczenia. 

Zakres obowiązków UX Designera różni się w zależności od organizacji, struktury firmy oraz produktu, nad którym pracują. Do najważniejszych czynności na tym stanowisku należy projektowanie interakcji i makiet, a także badanie i testowanie rozwiązań z końcowymi użytkownikami danego produktu.

UX Designer współpracuje blisko z działem biznesu, a także z grafikami i programistami, którzy wdrażają jego projekt.

Czym się zajmuje UI Designer?

W przeciwieństwie do UX Designerów, którzy zajmują się ogólnym doświadczeniem użytkownika związanym z produktem, UI Designer zwraca szczególną uwagę na rozplanowanie poszczególnych części, szczególnie elementów wizualnych. Odpowiada za zaprojektowanie każdego ekranu lub strony, z którą użytkownik wchodzi w interakcję. Upewnia się, że UI wizualnie komunikuje ścieżkę, którą ułożył projektant UX.

UI Designer jest zazwyczaj odpowiedzialny także za stworzenie spójnego przewodnika stylu danego produktu – design systemu.

Do głównych zadań UI Designera należy określenie, w jaki sposób użytkownicy wchodzą w interakcję z produktami i projektowanie interfejsu użytkownika od strony wizualnej stylizacji. Jest to np. dobór i rozmieszczenie ikon na stronie, rozmiar i kolor czcionki, wygląd przycisków, styl menu i wiele innych.

Dokonane przez niego wybory pomagają ludziom zrozumieć, jak korzystać z określonych elementów na stronie, w aplikacji czy programie.

UX i UI w praktyce — najważniejsze różnice

Wiemy już, czym jest UX oraz UI, a także czym zajmują się osoby odpowiedzialne za poszczególne kwestie. Praca oraz obowiązki UX oraz UI Designerów często się przenikają, dlatego, aby lepiej zobrazować różnice, stworzyliśmy zestawienie najważniejszych z nich. Jak więc wyglądają UX i UI w praktyce?

User Experience:

  • koncentruje się na użytkowniku i jego doświadczeniu związanym z produktem,
  • zajmuje się zastosowaniem i użytecznością produktu,
  • ma wymiar społeczny — zajmuje się badaniem rynku i komunikacji z użytkownikami, aby zrozumieć ich potrzeby,
  • bazuje na cyklu iteracyjnym – ciągłym udoskonalaniu produktu na podstawie informacji zwrotnych od użytkowników po każdej fazie testów.

User Interface:

  • koncentruje się na produkcie,
  • bada interakcje użytkownika z produktem,
  • ma wymiar artystyczny – odnosi się do projektu i interfejsu produktu,
  • jego celem jest kontynuacja konceptu UX designera i stworzenie wizualnych reprezentacji dla podjętych decyzji i zastosowanych rozwiązań.
User Experience i User Interface w praktyce – UX i UI w praktyce — najważniejsze różnice

Podsumowanie

Zarówno User Experience, jak i User Interface to ważne aspekty każdego cyfrowego produktu, które mają ogromny wpływ na jego sukces. Dlatego też coraz więcej firm decyduje się zatrudniać osoby specjalizujące się w tych dziedzinach. Dzięki temu czemu mogą tworzyć rozwiązania będące w stanie w pełni zaspokoić potrzeby i oczekiwania użytkowników.

Powiązane artykuły

Metody zarządzania projektami IT – tradycyjne, zwane kaskadowymi

Metody zarządzania projektami IT dzielimy na kaskadowe i zwinne. Przeczytaj o tych tradycyjnych (kaskadowych), jak Waterfall czy PRINCE2.

Web Content Accessibility Guidelines – tworzenie produktów cyfrowych zgodnie z WCAG

Co to jest dostępność sieci oraz WCAG? Jak ułatwić korzystanie z internetu osobom niepełnosprawnym? Przeczytasz w tym artykule.