Code Review – ucz się od doświadczonych programistów w projektach IT

Czytaj

Code Review – ucz się od doświadczonych programistów w projektach IT

Code review to model współpracy często wykorzystywany w firmach IT. Przeczytaj, na czym polega i jakie ma zalety!

Proces zatrudniania pracowników przebiega u nas sprawnie i chętnie zabieramy się za nowe projekty. Nasi programiści zaraz po rozpoczęciu pracy mają szansę na poszerzanie swojej wiedzy, również poza zakresem ich specjalizacji. W znacznej części umożliwia to praktyka,  którą wdrożyliśmy w naszej pracy zespołowej – code review. W tym artykule piszemy na temat korzyści, które może przynieść stosowanie tej praktyki.

CODE REVIEW – jak to działa?

Po skończeniu pracy nad swoim zadaniem, programista tworzy ‘merge request’, który jest widoczny w interfejsie dla wszystkich osób zaangażowanych w projekt. Następnie każdy wiersz kodu można poddać analizie i komentować. Taki komentarz jest zaproszeniem do dyskusji, w której może wziąć udział każdy członek zespołu.

Dyskusja kończy się, gdy członkowie zespołu dojdą do porozumienia i komentarz jest oznaczony jako „rozwiązany”. Oczywiście, jeśli uwaga nie pozostawia miejsca na dyskusję, proces ten nie jest potrzebny, a zmianę wprowadza się od razu.

Cele code review

  • Wykonanie code review pozwala sprawdzić, czy w zespole projektowym są zachowane ogólnie przyjęte konwencje.
  • Jego stosowanie upraszcza też analizę poprawności kodu programistycznego i pomaga wykryć ewentualne błędy.

Głównym celem code review (nazywanego czasem po polsku “inspekcją kodu”) jest poprawa jakości pisanego kodu. Jak najwcześniejsze eliminowanie błędów zapobiega pojawianiu się problemów podczas dalszych modyfikacji kodu. Jednak ogromną korzyścią, która z tego wynika, jest także wymiana wiedzy między programistami o różnym doświadczeniu i wykształceniu. W rezultacie praktyka ta stwarza przestrzeń do wzajemnej nauki i rozwoju osobistego.

Kiedy code review jest kluczowy

Można powiedzieć, że code review jest bardzo korzystny w większości sytuacji. Jest jednak szczególnie przydatny, gdy do zespołu dołącza nowy programista lub projekt jest skomplikowany i wymaga ciągłego doprecyzowania.

Nowy członek zespołu może potrzebować wskazówek dotyczących sposobu pracy oraz wprowadzenia do przyjętych praktyk formatowania kodu. Takie wprowadzenie przebiega najpłynniej w praktyce, a więc poprzez code review.

"Lepszy" kod

Code review pozwala zespołowi stworzyć „lepszy” kod poprzez wzajemne poprawki i wprowadzanie zmian w ciągu całego procesu programowania. Dla wszystkich zaangażowanych pracowników jest szansą na dostrzeżenie swoich możliwości, ale i pola do poprawy. W rezultacie gotowy produkt ma znacznie wyższą jakość i zachowuje określone na początku standardy.

Dzielenie się wiedzą

Wykonanie code review tworzy przestrzeń umożliwiającą wymianę wiedzy na temat najlepszych praktyk tworzenia oprogramowania. Nie musi to jednak oznaczać, że zawsze ci bardziej doświadczeni programiści poprawiają kod tych młodszych, mniej doświadczonych.

W WEBSENSA staramy się, aby każda osoba przypisana do projektu miała szansę przedstawić swoje sugestie.Każdy  może zakwestionować czyjeś działania i omówić proponowane zmiany. Takie podejście pomaga nam stworzyć atmosferę wzajemnego zaufania i poczucia sprawczości u każdego z pracowników. Ponadto umożliwia każdemu członkowi zespołu doskonalenie umiejętności i poszerzanie wiedzy podczas pracy nad projektami.

Doświadczenie

Sprawdzanie kodu przez starszych programistów jest doskonałą okazją do poszerzenia swoich umiejętności. Dołączając do zespołu WEBSENSA, od razu zaczniesz pracę nad projektem. Starsi stażem pracownicy postarają się, abyś mógł szybko dostosować się do specyfiki projektu oraz zapoznać z naszymi metodami pracy.

Osoby z mniejszym doświadczeniem mają okazję dowiedzieć się więcej o językach programowania oraz o ogólnej strukturze architektonicznej oprogramowania.

Może działać to też w drugą stronę, gdy do zespołu dołączają już doświadczeni programiści. Taka sytuacja stwarza doskonałą okazję dla młodszego programisty, aby zostać recenzentem nowego pracownika i zdobyć w tym zakresie więcej doświadczenia. Przede wszystkim, widząc kod starszego programisty, mogą poszerzyć swoje umiejętności techniczne. Dodatkowo zyskują szansę na naukę metody code review.

Praca w zespole

Celem code review jest praca nad stworzeniem wspólnie z zespołem dobrze zaprojektowanego i napisanego programu. Zamiast wytykania błędów innych programistom, metoda ta zachęca do bardziej konstruktywnej współpracy. Każdy, niezależnie od stopnia zaawansowania, powinien potrafić przyznać się do błędu i postawiać projekt ponad swoim ego.

Aby sprawdzanie kodu było efektywne i wolne od konfliktów, należy przestrzegać jednej prostej zasady. Powód dodania komentarza do proponowanych zmian musi zawsze mieć podstawy techniczne, a nie opierać się na osobistych opiniach. Otwartość na współpracę i wzajemne zrozumienie intencji są niezbędne w tym procesie.

Code review w projektach IT

Podsumowując, code review pozwala na bieżąco obserwować, jak postępuje praca nad kodem. Umożliwia bowiem odtworzenie kroków podjętych przez poszczególnych programistów. Ponadto pokazuje, jak dynamiczny jest cały proces i czy dany zespół potrafi efektywnie współpracować. Trzeba jednak pamiętać, że nic nie jest idealne, szczególnie w przypadku tak żmudnej pracy, jak pisanie kodu programistycznego ;) Dlatego podstawowym celem code review jest stworzenie nie idealnego, ale „lepszego” kodu.

Jeśli interesuje Cię, jakie inne modele pracy wykorzystywane są w firmach IT, takich jak WEBSENSA, koniecznie zapisz się do naszego newslettera poniżej. Poinformujemy Cię o kolejnych artykułach, które mogłyby Cię zainteresować!

Powiązane artykuły

Metody zarządzania projektami IT – tradycyjne, zwane kaskadowymi

Metody zarządzania projektami IT dzielimy na kaskadowe i zwinne. Przeczytaj o tych tradycyjnych (kaskadowych), jak Waterfall czy PRINCE2.

Web Content Accessibility Guidelines – tworzenie produktów cyfrowych zgodnie z WCAG

Co to jest dostępność sieci oraz WCAG? Jak ułatwić korzystanie z internetu osobom niepełnosprawnym? Przeczytasz w tym artykule.