Czytaj

10 wiodących trendów UX/UI, które musisz znać w 2021 roku

Środowisko projektowania UX i UI nieustannie ewoluuje, bazując na nowych, ale i powracających trendach. Oto nasza lista trendów UX/UI na 2021 rok.

Dynamiczne środowisko cyfrowe projektowania UX i UI nieustannie ewoluuje. Co roku pojawiają się listy nowych trendów w tej dziedzinie, wiele też wraca, mając charakter cykliczny. Jednocześnie rosną i szybko zmieniają się wymagania użytkownika. Ciągłe doskonalenie tej sztuki wiąże się z obserwacją jego przyzwyczajeń i dostarczaniem nowych wrażeń, które muszą być na bieżąco weryfikowane.

Przy projektowaniu strony internetowej liczy się jej atrakcyjność wizualna, za którą odpowiada UI. Składają się na nią detale, mające niebagatelny wpływ na całokształt doświadczeń użytkownika, np.: typografia tekstu, kolorystyka, elementy graficzne, ale też kolejność przycisków, komunikatów czy ocena intuicyjności narzędzi. Klucz do utrzymania uwagi użytkownika leży w działaniach UX. Bo dobry projekt witryny ma być nie tylko estetyczny, ale i funkcjonalny. Wybraliśmy trendy, które w kontekście projektowania wizualnego kształtują 2021 rok.

Trendy UX/UI na 2021 rok:

1. Prostota i estetyczny minimalizm

Trendy UX/UI na 2021 rok: 1. Prostota i estetyczny minimalizm

Wraz z nieustającym napływem cyfrowych mediów i danych, na każdym kroku atakują nas informacje. Wyskakujące okienka, natrętne reklamy, pełne skrzynki odbiorcze czy dzwoniące telefony. Wszystko to sprawia, że należy obniżać poziom niepokoju i usuwać „bałagan”, do którego przywykliśmy. Jednocześnie skomplikowane stały się pewne procesyzwiązane z projektowaniem produktów. Nie jest to dobre ani dla projektantów, ani klientów, jak i samych produktów cyfrowych.

Istnieje potrzeba zmiany i czas, by spojrzeć na dziedzinę projektowania witryn świeżym okiem – ponownie przemyśleć koncepcje, przebudować trudne i czasochłonne procesy oraz ułatwić początkującym projektantom naukę tworzenia produktu.

Prosty design i minimalistyczna kreacja, popularne do tej pory szczególnie wśród marek kojarzących się z jakością i elegancją, to trend, który w 2021 roku utrzyma swoją silną pozycję. I choć nie będzie to tak łatwe w realizacji, jak się może wydawać, to warto pójść tą ścieżką. Minimalizm pozwala bowiem na wyeksponowanie najważniejszych informacji i klarowną komunikację z klientem.

Jak utrzymać uwagę odbiorcy dzięki projektowaniu UX/UI?

  • zmierzaj do selektywności;
  • skup się na tym, co jest najbardziej istotne dla produktu;
  • zredukuj dane o produkcie do podstawowych atrybutów;
  • unikaj skomplikowanych elementów kreacji i zbędnych dodatków;
  • pożegnaj się z krzykliwymi kolorami;
  • postaraj się o strukturę geometryczną i symetrię na stronie;
  • buduj przejrzysty intuicyjny wzorzec nawigacji;
  • stosuj konsekwentną kolorystykę;
  • ogranicz informacje do zwięzłych treści i czytelnych komunikatów;
  • usuń niepotrzebne powiadomienia i wyskakujące okienka.

Prostota i minimalizm nie oznaczają prymitywności – mniej nie znaczy gorzej, a wolna przestrzeń nie oznacza pustki. Nie potrzeba wymyślnego interfejsu użytkownika ani efektów “wow”, aby produkt wyglądał zdumiewająco.

2. Nieortodoksyjne struktury

Trendy UX/UI na 2021 rok: 2. Nieortodoksyjne struktury

Istnieją też trendy przeciwne do powyższego. Bo choć  struktura geometryczna może sprawić, że ​​informacje są uporządkowane i czytelne, to w świecie projektowania symetria niejednokrotnie kojarzy się z projektami klasycznymi i konwencjonalnymi.

Z drugiej strony witryny zbudowane na siatkach mogą wyglądać podobnie i wpływać na spadek jej unikalności – zarówno w kwestii pozycjonowania w wyszukiwarkach, jak i wyróżnienia się na tle konkurencji. Tak więc nieortodoksyjne i kreatywne layouty, nadające witrynie więcej charakteru i osobowości oraz podkreślające jej ważne obszary, staną się także trendy.

3. Od doskonałości do „niekompletności”

Trendy UX/UI na 2021 rok: 3. Od doskonałości do „niekompletności”

W ostatnich latach wiele stron internetowych skupiało się na idealnym projekcie, w którym wszystkie elementy graficzne były niezwykle precyzyjne. Trend ten może ulec zmianie, ponieważ ważniejszy staje się projekt niepowtarzalny, wyróżniający się. Mowa o projektach, które wyglądają na nieco „niekompletne”, jak pokazał już rok 2020.

Obecnie głównym zamysłem jest to, by nadać owej niekompletności profesjonalny wygląd i stworzyć go za pomocą znanych elementów, inaczej ułożonych i zaprezentowanych. To technika odwrotna do doskonałych pikseli elementów witryny. Polega na tworzeniu pozornie niekompletnych, odręcznych elementów projektowania, a dzięki unikatowym niedociągnięciom użytkownicy mogą wyróżnić z tłumu tożsamość marki i lepiej ją zapamiętać.

4. Tryb ciemny

Trendy UX/UI na 2021 rok: 4. Tryb ciemny

Myśląc o stylu minimalistycznym, naszym oczom na ogół wyświetla się biel. I rzeczywiście – większość minimalistycznych projektów z niej korzysta. Czarny kolor nie mógł zyskać wcześniej na popularności, bo ekrany nie były w stanie wydobyć głębokiej czerni. Od czasu pojawienia się nowoczesnych technologicznie monitorów, kolor czarny jest lepiej odzwierciedlany.

Czerń broni się w najnowszych projektach i doskonale wpisuje się w zasadę minimalizmu, która w inteligentny sposób odwraca wszelkie jasne kolory i biele w naturalny, ciemny ich odpowiednik. Dzięki zastosowaniu trybu ciemnego użytkownik ma możliwość wyboru, np. podświetlania i wyświetlania innych elementów witryny. Popularna jest też funkcja, która pozwala zaplanować czas zmiany koloru ekranu, np. w zależności od pory dnia.

5. Realistyczne tekstury

Trendy UX/UI na 2021 rok: 5. Realistyczne tekstury

Od 2020 roku nastąpił powrót tekstur i ma duży potencjał do dalszego rozwoju. Chociaż panowanie eterycznych i chłodnych gradientów oraz płaskich i gładkich obiektów nadal jest w modzie, istnieje tendencja do dodawania produktom życia nierównymi teksturami. Trend jest chętnie wykorzystywany w zdjęciach i multimediach, szczególnie przez firmy, które sprzedają produkty takie jak meble czy kosmetyki.

Projektując kontury, słoje i dodając element ziarnistości, można sprawić, że użytkownicy będą mieli odruch sięgania i dotykania tekstur. Stwarza to poczucie więzi między klientami a produktami. Warto przy tym mieć na uwadze, by ostrożnie dobierać tekstury w zależności od motywu aplikacji. W przeciwnym razie można odwrócić uwagę użytkownika od rzeczywistego celu, jakim jest zakup produktu.

6. Miękkość i głębia

Trendy UX/UI na 2021 rok: 6. Miękkość i głębia

Delikatne miękkie cienie i płynne efekty wizualne przynoszą uczucie lekkości i zawsze niosą pozytywne emocje. Pokazują głębię elementów i sprawiają, że witryna wygląda nieco jak 3D. Trend był i jest na fali. Można go zastosować do dowolnego tekstu, obrazu, filmu itp. Ponadto obecni projektanci chętnie używają warstwowania do umieszczania elementów jeden na drugim. Można przy tym zastosować miękkie cienie, aby pokazać zwiększoną głębię i stworzyć efekt tonięcia.

Zaś najnowszym trendem w interfejsie użytkownika jest tzw. glassmorfizm. Opiera się on głównie na rozmyciu tła i zasadniczo tworzy na elementach efekt patrzenia „przez szybę”. Projekty takie wyglądają niesamowicie organicznie, ciepło i przytulnie.

7. Złożone grafiki 3D

Trendy UX/UI na 2021 rok: 7. Złożone grafiki 3D

Elementy 3D od dawna przyciągają uwagę i sprawiają, że ​​strony internetowe są bardziej atrakcyjne. Dzięki nim wydłuża się czas sesji użytkowników na stronie. Trudno jednak ten trend nazwać nowatorskim, zarówno w Internecie, jak i na urządzeniach mobilnych. Projektanci mają jednak nowy impuls w postaci coraz większej popularności technologii VR i AR. Idealnym pomysłem jest połączenie obu technik i zbudowanie hiperrealistycznego projektu internetowego w 3D.

Technologie ewoluują, ale pozostaje główna wada 3D: witryna musi być wystarczająco zoptymalizowana, aby wyświetlać złożoną grafikę. W przeciwnym razie użytkownik napotka opóźnienie i zawieszanie się stron. Szczęśliwie najnowsze aktualizacje proponują coraz nowocześniejsze frameworki i biblioteki front-endu. Są one w stanie znacznie zmniejszyć czas ładowania strony, dzięki czemu obiekty 3D mogą ładować się szybciej i być bardziej szczegółowe.

8. Eksperymenty z fotografią

Trendy UX/UI na 2021 rok: 8. Eksperymenty z fotografią

Potężny przepływ informacji sprawia, że same zdjęcia stockowe mogą nie wystarczyć. Rozwiązaniem, które może przyciągnąć uwagę użytkowników, jest mieszanie fotografii z grafiką. Nakładanie grafiki na obrazy to popularny trend – przypominający kolaż. Można go zastosować tak dla wykreowania efektu dziecinności zdjęć produktów, jak i nadania powagi witrynie o tematyce finansowej czy technicznej. W ten sposób możliwe jest dodanie projektowi osobowości. O ile wcześniej w ilustracjach rządził minimalizm, teraz popularny jest styl groteskowy – oparty na połączeniu realnego z nierealnym.

W projektowaniu produktów atrakcją stały się też ilustracje w SVG (Scalable Vector Graphics) – format dwuwymiarowej grafiki wektorowej (statycznej i animowanej). W ilustracjach nadal popularne jest 2D o nietypowych kątach, eksperymentowanie z proporcjami, żywymi lub stonowanymi kolorami. Surrealistyczne zdjęcia przedmiotów staną się powszechne na większości platform handlu elektronicznego i sklepów internetowych. Główną ich ideą jest zadziwianie odbiorców i przyciąganie ich uwagi poprzez eksponowanie nierealnych elementów. W ten sposób można zwiększyć średni czas sesji i poprawić współczynnik konwersji.

Być może wkrótce użytkownicy będą zmęczeni zarówno kolażami, dwuwymiarowością czy grafiką 3D, więc zdjęcia z życia wzięte będą miały swój wielki powrót. Czasami prawdziwi ludzie i prawdziwe przedmioty mogą mieć większy wpływ na użytkowników.

9. Żywe kolory i ich kombinacje

Trendy UX/UI na 2021 rok: 9. Żywe kolory i ich kombinacje

Wyróżnić się na tle konkurencji można również za pomocą projektowania kolorami. Dziś, wszędzie, gdzie spojrzeć, widać kolory, zarówno na stronach internetowych, jak i w projektach mobilnych. Wysokokontrastowe gradienty kolorów będą nadal miały swoją rację bytu. Trudno walczyć z tym trendem.

Kolorowe gradienty dodają do ilustracji i grafiki witryn więcej dynamiki i tym samym emocjonalności, które są z kolei bardzo dobrymi “sprzedawcami”. Kolory tworzą magiczną, czasem bajkową, czasem eteryczną atmosferę. A kiedy używamy żywych kolorów, łatwiej jest odbiorcy rozróżnić i zapamiętać nasz produkt. Niektórzy projektanci zachęcają do nieunikania neonowych kolorów, estetyki retro i wielokolorowych projektów.

10. Wyrafinowana typografia

Trendy UX/UI na 2021 rok: 10. Wyrafinowana typografia

Istnieje wiele przykładów dużej, wyrafinowanej typografii odgrywającej główną rolę w projekcie witryny. Niektóre z nich są nawet całkowicie oparte na typografii – tworząc efekt mocno przykuwający uwagę. Wybór kroju pisma bywa czasem dość ekstrawagancki.

Jednak bez względu na to, jak fajne i niepowtarzalne są takie rozwiązania, warto pamiętać, że nie będą pasować do każdego projektu. Nie są odpowiednie dla witryn, w których klient musi skupić się na ważnych danych, jak interfejsy urządzeń przemysłowych, ani do projektów przeznaczonych dla szerokiego grona odbiorców, jak tradycyjne sklepy internetowe. Można je zastosować tylko wtedy, gdy nie irytują użytkownika, tylko wzbudzają jego zainteresowanie, mile zaskakują i budzą podziw.

Ponadto, tegoroczny trend w projektowaniu stron pozwoli na odejście od dyktatury czcionki bezszeryfowej w Internecie. To szansa dla projektanta, ponieważ ozdobność kroju szeryfowego może zacząć kontrastować z prostym stylem bezszeryfowego, urozmaicając wygląd witryny.

Podsumowanie

Jaki trend wybrać i jak łączyć wzorce projektowania stron internetowych, aby stworzyć unikatowy efekt i wyróżnić witrynę z tłumu? Warto nie tylko za nimi podążać, ale też wiedzieć, jak unikać błędów przy ich stosowaniu, by przyciągnąć uwagę użytkowników i zachęcić ich do pozostania na stronie. Podstawowym trendem w projektowaniu, który pozostaje zawsze na czasie, jest krytyczne myślenie.

Dobrą radą jest niestosowanie wszystkich dostępnych technik na raz. Podążanie za tym czy innym stylem staje się nieskuteczne, gdy prowadzi do przesytu, a w efekcie do przytłoczenia potencjalnego klienta i zmuszenia go do opuszczenia witryny. Jeśli coś nawet jest trendem, to ma prawo do życia własną logiką i perspektywą rozwoju. Dobry projekt strony ma być przede wszystkim dostosowany do charakteru produktu i przekazywać jego wartość.

Powiązane artykuły

Metody zarządzania projektami IT – tradycyjne, zwane kaskadowymi

Metody zarządzania projektami IT dzielimy na kaskadowe i zwinne. Przeczytaj o tych tradycyjnych (kaskadowych), jak Waterfall czy PRINCE2.

Web Content Accessibility Guidelines – tworzenie produktów cyfrowych zgodnie z WCAG

Co to jest dostępność sieci oraz WCAG? Jak ułatwić korzystanie z internetu osobom niepełnosprawnym? Przeczytasz w tym artykule.