Jak AI zmieni nasze codzienne życie do 2022 roku?

Czytaj

Jak AI zmieni nasze codzienne życie do 2022 roku?

Sztuczna inteligencja cały czas zmienia nasze codzienne życie. W tym artykule przyjrzymy się przełomowym zmianom, których można spodziewać się do 2022 roku.

Sztuczna inteligencja to technologia, która w coraz bardziej znaczący sposób wpływa na nasze codzienne życie. Nasze smartfony mają funkcje rozpoznawania twarzy i rozumieją komunikaty głosowe. Internetowa obsługa klienta coraz częściej jest zastępowana przez boty AI, które są w stanie generować proste odpowiedzi. Istnieją już częściowo autonomiczne samochody. Systemy oparte na AI potrafią rozpoznawać wzorce i podobieństwa w zachowaniu użytkowników Internetu. Dzięki temu portale, takie jak Netflix lub Amazon, są w stanie przedstawiać nam coraz lepiej dopasowane sugestie dotyczące produktów i usług, pasujące do naszych preferencji.

Wszystkie te funkcje są dostępne dzięki wdrożeniu sztucznej inteligencji. Jednak korzyści, jakie możemy czerpać z tej przełomowej technologii, wykraczają daleko poza wymienione przykłady. Sztuczna inteligencja jest coraz częściej wykorzystywana w medycynie, biznesie, edukacji, transporcie czy gospodarce energetycznej. Przyjrzeliśmy się kilku technologiom, które mogą stać się przełomowymi innowacjami w najbliższej przyszłości.

Jakich głównych zmian możemy się spodziewać do 2022 roku w związku z rozwojem AI?

1. Autonomiczne pojazdy – AI w środkach transportu publicznego

AI wkrótce całkowicie zmieni nasze środki transportu publicznego. Nie dziwi, że przełom ten został zapoczątkowany w jednym z najbogatszych państw na świecie – Katarze. Do 2022 r. w stolicy kraju – Doha będzie można poruszać się po całkowicie autonomicznymi pojazdami. Katar wraz z Grupą Volkswagen postanowił wprowadzić system 45 autonomicznych, elektrycznych pojazdów, które będą jeździły po Doha częściowo ustalonymi trasami.

Pierwsze testy w ramach tego projektu mają się odbyć w 2021 roku. Jego twórcy przewidują, że system autonomicznych pojazdów zostanie uruchomiony najprawdopodobniej w 2022 r.

2. Szpitale wspomagane systemami AI

Od pewnego czasu słyszymy o koncepcji AI jako lekarza przyszłości. Różne eksperymenty pokazują, że w niektórych przypadkach systemy sztucznej inteligencji potrafią stawiać bardziej trafne diagnozy, niż człowiek. Ten przełom jest jednak jeszcze daleko przed nami. Warto jednak spojrzeć na inne sposoby wdrażania systemów AI w dziedzinie medycyny.

Japoński rząd planuje zainwestować ponad 100 milionów dolarów w utworzenie 10 szpitali, które zostaną zaopatrzone w technologie oparte na sztucznej inteligencji. Projekt ten jest reakcją na niepokojący spadek liczby lekarzy oraz rosnące wydatki medyczne w kraju. Systemy AI mają między innymi zapisywać informacje pozyskane przez lekarza w czasie wywiadu i aktualizować karty pacjentów w czasie rzeczywistym.

Będą więc pewnego rodzaju asystentami lekarzy. Kolejne zadanie AI ma polegać na analizie obrazów z rezonansu magnetycznego, jak również sugerowaniu wstępnej diagnozy na podstawie wyników badań krwi. Systemy AI mają jednak pozostać wsparciem, pozostawiając lekarzom wszystkie ważne decyzje i ostateczne diagnozy na temat zdrowia pacjentów.

3. Nowe miejsca pracy – współpraca człowieka ze sztuczną inteligencją

Rozpowszechnione obawy, że AI stanie się przyczyną wzrostu bezrobocia, okazują się bardzo przesadzone. Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego z 2018 r. rozwój sztucznej inteligencji wygeneruje 58 milionów nowych miejsc pracy do 2022 r. Twórcy raportu szacują, że w sumie zostanie utworzonych aż 133 miliony posad, ale 75 milionów z nich będzie modyfikacją zawodów już istniejących. Z kolei według raportu Gartnera do 2022 r. 1 na 5 pracowników będzie współpracować z technologią sztucznej inteligencji.

Raporty te mają za zadanie pokazać, że technologia AI nie zastąpi całkowicie człowieka w rutynowych pracach. W większej ilości przypadków ma jedynie wspomóc ludzi pracujących nad powtarzającymi się zadaniami. Połączenie możliwości ludzi i maszyn daje obiecujące wyniki. Współpraca ta niesie znacznie więcej zalet niż indywidualna praca każdego z nich.

4. Przetwarzanie AI w Twoim smartfonie

Smartfony oferują niesamowite spektrum możliwości i stały się nieodłącznym narzędziem człowieka XXI wieku. Wszyscy wiodący producenci telefonów komórkowych pracują nad kolejnymi innowacjami. Następnym znaczącym przełomem ma być właśnie wbudowanie procesoru AI.

Szacuje się, że do 2022 r. 75% smartfonów będzie posiadało układ dedykowany AI. Obecne telefony mają niektóre funkcje oparte na AI, takie jak rozpoznawanie twarzy lub asystent osobisty. Są one jednak przetwarzane w chmurze lub pozostałych procesorach w telefonie. Przetwarzanie AI bezpośrednio na urządzeniu może znacznie poprawić precyzyjność i szybkość rozpoznawania głosu. Otworzy to dostęp do rozmaitych możliwości dla twórców aplikacji oraz obniży zużycie energii.

5. AI jako przyczyna rozwoju branży ropy i gazu

AI przekształca również sektor ropy i gazu. Oprogramowanie AI pozwala podejmować decyzje w czasie rzeczywistym w oparciu na stale aktualizowanych informacjach. Systemy ulepszone przez AI analizują stan sprzętu i mogą raportować np. o konieczności serwisu czy naprawy wiertła. Ponadto sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do planowania produkcji i kontroli jakości. Jest to niezbędne do ograniczenia kosztów do minimum i utrzymania ciągłości działalności.

Na podstawie zarejestrowanych wzorców AI dokonuje wiarygodnych prognoz, co pozwala osiągnąć maksymalną wydajność przy obniżonych kosztach operacyjnych. Oczekuje się, że do 2022 r. globalny rynek w branży ropy i gazu wzrośnie do 2,85 mld USD.

6. Wdrożenie AI w szpitalnych salach operacyjnych

Według najnowszego raportu Frost & Sullivan do 2022 r. od 35% do 45% amerykańskich szpitali zintegruje bloki operacyjne ze sztuczną inteligencją i systemami wirtualnej rzeczywistości. Oprogramowanie AI będzie wykorzystywane głównie do analizy, synchronizacji i szybkiej interpretacji danych.

Na salach operacyjnych pracuje zwykle kilku lekarzy, a niewłaściwa komunikacja może być źródłem tragicznych konsekwencji. Oczekuje się, że dzięki integracji bloków operacyjnych z oprogramowaniem AI, komunikacja między poszczególnymi stanowiskami będzie płynniejsza.

7. Uczelnia całkowicie skupiona na obszarze sztucznej inteligencji

AI wpłynie również na system edukacji. Amerykańska uniwersytet MIT planuje do 2022 r. zbudować uczelnię całkowicie skupioną na zagadnieniach sztucznej inteligencji. Szacuje się, że wartość tego projektu wyniesie 1 miliard dolarów. Zostanie nazwany na cześć głównego inwestora Stephena A. Schwarzmana, który przekazał 350 milionów dolarów na ten projekt. MIT zebrał poza tym 300 milionów dolarów i cały czas pracuje nad osiągnięciem wyznaczonego celu finansowego.

Uczelnia będzie oferowała szereg kursów na tematy związane z AI, które są trudno dostępne gdziekolwiek indziej. MIT tworzy zupełnie nową, ale potrzebną ścieżkę edukacyjną. Biorąc pod uwagę tempo, w jakim rozwija się AI, być może jej aspekty powinny być też poruszane w instytucjach na niższych szczeblach edukacji.

8. Nasze domy staną się „smart”

Berg Insight, szwedzka firma badawcza, przewiduje, że do 2022 r. 63 miliony amerykańskich domów będzie można zaklasyfikować jako „inteligentne”. Oznacza to między innymi, że wszystkimi podstawowymi funkcjami będzie można sterować za pomocą poleceń głosowych. Większość urządzeń elektronicznych zostanie podłączona do Internetu, umożliwiając nam zdalne sterowanie ich funkcjami.

Trzeba zauważyć, że technologia AI rozwija się wykładniczo. Dlatego niektórzy eksperci twierdzą, że „inteligentne domy” za kilka lat będą znacznie lepiej rozwinięte, niż to opisaliśmy. Systemy AI mogą być w stanie analizować nasz nastrój, przewidywać nasze potrzeby i podejmować decyzje w czasie rzeczywistym na podstawie tej analizy. Może to sięgnąć tak daleko, że systemy AI będą przewidywać Twoje potrzeby w oparciu o zachowanie i zamawiać odpowiedni lunch z dostawą do domu.

Podsumowując

Podsumowując, sztuczna inteligencja jest jedną z najbardziej przełomowych technologii i wpływa na większość dziedzin naszego życia. Dzięki swoim ogromnym możliwościom analitycznym usprawnia podejmowanie decyzji niezależnie od miejsca zastosowania.

Systemy AI mogą  wspomóc ratowanie zdrowia i życia w szpitalach, usprawnić prowadzenie dużych przedsięwzięć na rynku naftowym, jak również uprościć podstawowe czynności naszego codziennego życia. Warto więc obserwować szybki rozwój sztucznej inteligencji i rozważyć jej wdrożenie w swoim życiu czy biznesie.

Powyższy artykuł to część większej serii skupionej wokół sztucznej inteligencji, którą znajdziesz na naszym blogu. Jeśli interesuje Cię ten temat, zachęcamy do zapisu do naszego NEWSLETTERA!

Powiązane artykuły

Sztuczna inteligencja – czy stanowi dla nas zagrożenie?

Dlaczego niektórzy ludzie widzą w sztucznej inteligencji zagrożenie? W artykule rozwiewamy mity związane z wpływem AI na nasze życie.

Sztuczna inteligencja – narzędzia pracy w WEBSENSA

Sztuczna inteligencja to technologia dająca nam coraz więcej możliwości. Przeczytaj o podstawach działania AI i jej sposobach wykorzystania w branży IT.