Sztuczna inteligencja
Etyka w AI – równoważąc innowacyjność i odpowiedzialność w IT
Zainteresowanie procesami AI podnoszącymi efektywność i jakość badań rośnie z każdym dniem, zaś analiza danych jest ważną częścią tego procesu w wielu dziedzinach badawczych. W miarę wykładniczego wzrostu danych nasila się zapotrzebowanie na zaawansowane narzędzia i techniki ich przetwarzania. Automatyczna analiza danych oparta na AI odgrywa dziś znaczącą rolę w zarządzaniu ogromnych zasobów informacji, a jakościowa analiza danych staje się narzędziem na miarę potrzeb.
Sztuczna inteligencja zmieniła sposób prowadzenia badań, oferując nowoczesne techniki analizy danych, przeobrażając wiele dziedzin. Innowacyjne metody oparte na AI służą organizowaniu ogromnych ilości danych ilościowych i wnikliwych spostrzeżeń z danych jakościowych. Badacze danych mogą teraz łączyć oba rodzaje danych w celu uzyskania kompleksowych wyników.
Przez dziesiątki lat proces analizowania danych był czasochłonny i złożony, bo wymagał dużego wysiłku ręcznego. Tradycyjnie badacze ręczni transkrybowali nagrania, opracowywali ramy kodowania i analizowali wyniki, korzystając z metodologii, np. teorii ugruntowanej. Owo manualne podejście jest powolne, podatne na błędy ludzkie i trudne do skalowania w przypadku dużych zestawów danych.
Proces ten polegał głównie na analizie ilościowej, i rzadszej jakościowej.
Nieustrukturyzowane dane to m.in. transkrypcje z wywiadów, także z plików audio i wideo, odpowiedzi na ankiety otwarte i opinie, recenzje czy notatki z obserwacji. Analizy jakościowe badają ludzkie doświadczenie, próbując odpowiedzieć na pytanie „dlaczego”i „jak” stojące za słowami i działaniami ludzi. Do niedawna zdolność do prawdziwego zrozumienia motywacji i doświadczeń uważano za umiejętność wyłącznie ludzką.
Jednocześnie, wraz z rosnącą adopcją AI w badaniach jakościowych, pojawiają się pytania na temat przyszłej roli tej technologii w dziedzinie analizy danych, np.:
Istnieją różne sposoby wykorzystania AI do badań jakościowych. AI może być używana do nieformalnego kodowania, podsumowywania dużych porcji danych, burzy mózgów z danymi, jako druga para oczu lub jako punkt wyjścia do tworzenia książki kodowej. Może również potencjalnie pomóc w formułowaniu pytań badawczych lub wytycznych dotyczących wywiadów.
W przeciwieństwie do tradycyjnej analizy jakościowej, w której badacze ręcznie czytają, kodują i organizują dane, analiza danych jakościowych oparta na AI automatyzuje wiele z tych zadań, korzystając z algorytmów przetwarzania języka naturalnego (NLP) i uczenia maszynowego (ML). I choć narzędzia ML istnieją od dłuższego czasu, analiza choćby wywiadów i ankiet za ich pomocą stanowiła kiedyś ogromne wyzwanie techniczne.
Narzędzia AI usprawniają proces analizy danych jakościowych poprzez automatyzację analizy danych.
Automatyzacja analizy danych to proces gromadzenia, przygotowywania, analizowania danych niestrukturyzowanych, a następnie ich wizualizacja, grupowanie, identyfikowanie wzorców, wykrywanie ukrytych motywów, analiza sentymentów i generowania modeli predykcyjnych przy użyciu narzędzi AI.
Automatyczna analiza danych obejmuje:
Podczas gdy automatyczne przetwarzanie danych AI oferuje wiele korzyści, przynosi też wyzwania, m.in. związane z bezpieczeństwem czy wydajnością operacyjną systemów. Np.:
W pełni zautomatyzowane wyniki badań w analizie danych jakościowych przy użyciu AI nie są jeszcze możliwe. Pomimo swoich postępów, AI nadal nie jest w stanie „czytać między wierszami” interakcji międzyludzkich (cecha charakterystyczna analizy indukcyjnej).
W porównaniu z ręczną, automatyczna analiza danych może skrócić czas pracy o 80%.
Nie ma przy tym na celu zastąpienia człowieka – nie może bowiem interpretować wzorców w sposób odzwierciedlający ludzki osąd i konteksty kulturowe. Zadania te wymagają zrozumienia i adaptacji, w których AI nie ma punktu odniesienia. Unikalny ludzki wgląd nadal jest kluczowy dla interpretacji danych. AI przejmuje natomiast bardziej czasochłonne zadania, dzięki czemu badacze mogą skupić się na tym, co robią najlepiej – zrozumieniu kontekstu, wyciąganiu wniosków i formułowaniu rekomendacji, które prowadzą do działania.
Jak wynika z najnowszego raportu User Interviews, 56% badaczy już wykorzystuje AI do analizy jakościowej, podczas gdy w roku 2023 odsetek ten wyniósł 20%
Wybór odpowiedniego rozwiązania może spełnić nie tylko cele badawcze, ale także usprawnić przepływ pracy, co przełoży się na bardziej wiarygodne spostrzeżenia i wpłynie na sukces jakościowych badań. Warto rozważyć swoje potrzeby badawcze i rodzaje danych, które będą analizować, takie jak tekst, dźwięk lub wideo. Każda opcja może oferować unikalne funkcje dostosowane do konkretnych branż. Mogą to być:
Łącząc precyzję danych ilościowych z głębią danych jakościowych, badacze mogą dziś odkrywać niuanse i uzyskać głębokie zrozumienie złożonych zjawisk.
Jednym z narzędzi, które wykorzystuje automatyczną analizę danych w badaniach jakościowych jest proNote Research. To wysoko innowacyjne narzędzie badawcze wspomaga proces analizy danych w badaniach jakościowych dzięki wykorzystaniu AI.
W tym przypadku automatyzacja z użyciem AI znacząco podnosi wydajność, zmniejsza koszty związane z manualnym przetwarzaniem danych i generowaniem raportów oraz eliminuje błędy ludzkie.
Narzędzie proNote doskonale sprawdza się m.in. w: transkrypcji, diaryzacji, analizie sentymentu, analizie danych z wywiadów, warsztatów czy grup fokusowych i tworzeniu raportów. Przynosi nieocenione korzyści w postaci:
Dzięki użyciu proNote Research w analizie danych jakościowych można:
Odejście od tradycyjnej infrastruktury lokalnej i przetwarzanie w chmurze rewolucjonizuje analizę danych. Pozwalają firmom na wydajne organizowanie dużych wolumenów danych przy jednoczesnym zachowaniu zwinności i skalowalności. Dostęp do skalowalnych zasobów na żądanie obniża koszty i zwiększa elastyczność operacyjną.
Duże modele językowe (LLM) zasilane przez zaawansowaną generatywną AI (GenAI) wyłoniły się jako narzędzia transformacyjne zdolne do automatyzacji i ulepszania analizy jakościowej. Na przykład dzięki coraz lepiej zaprojektowanym monitom w narzędziach LLM zwiększyła się przejrzystość odpowiedzi, tym samym wzmacniając zaufanie badaczy.
Możliwości integracji LLM z wiedzą specjalistyczną człowieka, poprawa solidności modelu i udoskonalenie metodologii oceny prognozują przyszłe innowacje w zastosowaniu LLM w analizie jakościowej.
Analiza danych ma ścisły związek z prywatnością danych i etycznym ich przetwarzaniem, a bardziej rygorystyczne przepisy, jak RODO, napędzają potrzebę technologii chroniących dane poufne. Organizacje będą coraz częściej przyjmować techniki, jak prywatność różnicowa, anonimizacja danych i bezpieczne obliczenia w celu ochrony poufnych informacji.
Integracja AI z analizą danych rewolucjonizuje wiele dziedzin, których rozwój i efektywność zależy od prac badawczych. Umożliwia ona automatyzację badań, ich analizę, odkrywanie wzorców i spostrzeżeń. Narzędzia automatyzujące analizę danych zmieniają sposób przetwarzania danych jakościowych i decyzji biznesowych na nich opartych.
Być może zastanawiasz się, jak zintegrować AI z procesem analizy badań jakościowych lub widzisz potrzebę usprawnienia swojej pracy. Wybór odpowiedniego narzędzia może mieć znaczący wpływ na łatwość wdrożenia i szybko widoczne efekty. proNote Research to pierwsze narzędzie na rynku w tak wysokim stopniu automatyzujące pracę badaczy jakościowych.
Poznaj wszystkie możliwości proNote i zapisz się na darmowy 7-dniowy okres próbny.
Chcesz wdrożyć AI w swojej firmie, ale nie wiesz od czego zacząć? Poznaj 3 etapy, przez które powinna przejść Twoja firma oraz pomocne w tym procesie narzędzia.
Poznaj zastosowanie chatbotów AI w e-commerce, bankowości, turystyce i prawie. Zwiększ zaangażowanie klientów, popraw efektywność usług i optymalizuj procesy.