Sztuczna inteligencja
Etyka w AI – równoważąc innowacyjność i odpowiedzialność w IT
W ostatnich latach sztuczna inteligencja niewątpliwie zyskuje na popularności. Jej postęp jest tak niesamowity, że wśród wielu budzi zarówno fascynację, jak i lekkie przerażenie. Stała się ona tematem wielu filmów i seriali, takich jak chociażby “Czarne Lustro” (ang. Black Mirror), który pokazuje mroczną wizję rozwoju technologii.
Sztuczna inteligencja może mieć jednak ogromne korzyści m.in. w rozwoju współczesnych przedsiębiorstw. Posiada także mniej oczywiste zastosowania, o których istnieniu często nie wiemy, i to właśnie one są tematem tego artykułu. Sprawdźcie i przekonajcie się sami, czy współczesne rozwiązania oparte na SI są w stanie Was jeszcze zaskoczyć!
Pozostańmy jeszcze w tematyce serialu Black Mirror. Oglądaliście odcinek, w którym pojawiają się mechaniczne pszczoły, stworzone przez brytyjskich naukowców w celu zwiększenia liczebności pszczół? Tego typu rozwiązania to nie tylko wymysł producentów serialu, bowiem świat nauki pracuje nad tym zagadnieniem nie od dziś. Zjawisko masowego wymierania pszczół to poważny problem, który może nawet zaważyć na losach ludzkości.
Zjawisko masowego wymierania pszczół to poważny problem dla ekosystemu
Wiedzą o tym doskonale badacze robotyki na Uniwersytecie Harvarda, którzy stworzyli urządzenie o nazwie RoboBee. Ważący zaledwie 60 mg malutki dron potrafi nie tylko latać, ale także lądować na wodzie oraz pływać. Celem projektu RoboBee jest stworzenie w pełni autonomicznego roju latających roboto-owadów. Mogą mieć one zastosowanie się nie tylko w sztucznym zapylaniu roślin, ale także ratownictwie, poprzez pomoc w poszukiwaniach zaginionych osób.
Kraje azjatyckie, w tym Japonia, słyną z najlepszych ryb i owoców morza na świecie. Aby pomóc restauracjom w serwowaniu jak najwyższej jakości potraw rybnych, niejaki Kazuhiro Shimura stworzył opartą na sztucznej inteligencji aplikację mobilną o nazwie Tuna Scope. Aplikacja jest w stanie określić smak danego tuńczyka na podstawie przekroju jego ogona. Algorytmy analizują jego kolor, połysk, jędrność, konsystencję, a nawet warstwę tłuszczu. Pomaga to zweryfikować, z jakiej jakości produktem mamy do czynienia.
Twórcy aplikacji postanowili sprawdzić jej dokładność. Według ich danych, aż 90% wyników aplikacji było zgodnych z oceną osób, które od lat zajmują się testowaniem jakości ryb.
Słyszeliście piosenkę "Not Easy" autorstwa Ambassadors, Elle King i Wiz Khalifa? Singiel ten zdobył czwarte miejsce na liście Hot Tracks w aplikacji iTunes, a do jego powstania przyczyniły się… algorytmy sztucznej inteligencji. Oprogramowanie przeszukało masę rozmów, artykułów i innych materiałów w sieci, szukając inspiracji do głównego motywu utworu, jakim było złamane serce. Następnie, algorytmy uczenia maszynowego znalazły elementy muzyczne, które dostarczyły pomysłów na brzmienie utworu.
Choć w tym przypadku komputer tylko wspomógł autorów w tworzeniu piosenki, to niewykluczone, że już niebawem piosenki w całości stworzone przez AI będą podbijać listy przebojów.
Kolejna pozycja na naszej liście nietypowych zastosowań sztucznej inteligencji to IntelligentX – robot warzący piwo, dopasowane do indywidualnych preferencji i upodobań danej osoby. Algorytm uczenia maszynowego wykorzystuje dane zwrotne klientów, które są przekazywane za pośrednictwem bota Facebook Messenger. Na ich podstawie robot jest w stanie stworzyć piwo idealnie dopasowane do ich preferencji.
Twórcy IntelligentX widzą w nim ogromny potencjał, bowiem narzędzie to pozwala lepiej zrozumieć potrzeby konsumentów. Jak myślicie, czy ta personalizacja może być przyszłością produkcji żywności?
Czy w przyszłości roboty będą w stanie zastąpić policję? Dubaj jest na dobrej drodze, by się o tym przekonać. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich funkcjonują roboty-oficerowie, które wspierają tamtejszą policję. Do zmechanizowanych policjantów mieszkańcy mogą zgłaszać przestępstwa, składać wnioski i płacić mandaty za naruszenie przepisów ruchu drogowego.
Jak zapewniają władze Dubaju, to zaledwie pierwszy krok w modernizacji policji. Wydział chce, aby do 2030 ich zespół aż w 1/4 składał się z robotów. Do tego czasu, wydział planuje modernizację maszyn, aby mogły sprawować rolę pełnoprawnych policjantów.
Jak widzicie, rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji są naprawdę różnorodne i potrafią zaskoczyć. Jeśli znacie jakieś inne, nietypowe zastosowania nowych technologii – dajcie znać w komentarzach na Facebooku! Chętnie rozbudujemy naszą listę o nowe, ciekawe przykłady!
Dowiedz się, czym różni się tradycyjna AI od generatywnej AI. Odkryj wpływ na biznes oraz praktyczne zastosowania tych rodzajów sztucznej inteligencji.
Odkryj, jak bazy wiedzy AI usprawniają obsługę klienta, dzięki szybkim, trafnym odpowiedziom. Te rozwiązania zrewolucjonizują doświadczenia Twoich użytkowników.