Sztuczna inteligencja
Etyka w AI – równoważąc innowacyjność i odpowiedzialność w IT
AI eksplodowała wraz z rozwojem dużych modeli językowych. Modele te stanowią podstawę algorytmiczną dla narzędzi GenAI, doskonalonych w błyskawicznym tempie. Giganci technologiczni ścigają się obecnie w tworzeniu najlepszego chatbota AI. O miano pretendentów walczą: ChatGPT, Bard, Bing (Copilot) i Claude. Zapoznaj się z naszym zestawieniem tych 4 narzędzi.
ChatGPT firmy OpenAI to jedyny produkt generatywnej AI dostępny z dwoma różnymi LLM, GPT-3 i GPT-4. Jego uruchomienie w listopadzie 2022 pobiło wszelkie rekordy popularności w zakresie oprogramowania konsumenckiego i aplikacji internetowych.
To jeden z najbardziej zaawansowanych chatbotów AI, który może naśladować ludzkie rozmowy, zapewniając użytkownikom łatwą i spersonalizowaną obsługę. Jego zdolność do udzielania długich, dobrej jakości odpowiedzi oraz generowanie specjalistycznych tekstów na różne tematy, wyznaczyły wysoką poprzeczkę zarówno dla samego LLM, jak i konkurencji.
Firma OpenAI nie ustaje w rozwoju swojego produktu, regularnie dodając nowe funkcje. Obecnie (listopad 2023) za pomocą ChatGPT można skorzystać między innymi z:
Więcej o ChatGPT w innym naszym artykule: ChatGPT i Generative AI – zrozum je teraz.
Kiedy OpenAI udostępniło publicznie ChatGPT, Google w lutym 2023 roku pospiesznie wypuścił wersję tekstowego generatywnego produktu AI – Bard. Była to zarazem odpowiedź na integrację ChatGPT z Bing od Microsoft.
Chatbot Bard został zaprojektowany w celu symulowania rozmów z człowiekiem i generowania realistycznych odpowiedzi na pytania. Aby dostarczać jeszcze bardziej odpowiednie rekomendacje wyszukiwania, Bard przeszukuje na bieżąco cały Internet w czasie rzeczywistym. Od samego początku jest to jego flagowa funkcja.
Widząc ogromny sukces ChatGPT, Microsoft w marcu 2023 roku zintegrował podobne funkcje AI ze swoją wyszukiwarką internetową Bing (jedna z największych wyszukiwarek na świecie, z zaledwie 3% wyszukiwań). Utrzymując bliską współpracę techniczną i finansową z ChatGPT, stworzył Bing AI Chat.
Należy tutaj wspomnieć o niedawnej zmianie nazwy tego narzędzia. Bing Chat został przemianowany na Copilot podczas wydarzenia Microsoft Ignite 2023 (14-17 listopada), co jest częścią strategii Microsoftu w zakresie wzmocnienia brandingu narzędzia.
Copilot (dawniej Bing Chat) wykorzystuje LLM, ale ma dodatkowe funkcje czyniące go bardziej eksperymentalnym i dokładnym. Opiera się bowiem nie tylko na danych szkoleniowych, ale także na funkcjach indeksowania i tzw. web scraping, polegającym na zautomatyzowanym pobieraniu danych z Internetu. Dzięki temu może generować odpowiedzi w oparciu o aktualne dane.
Claude to chatbot AI opracowany przez firmę badawczą Anthropic (założoną przez byłych członków OpenAI). Zaprojektowano go tak, aby był przyjazny dla użytkownika i łatwiejszy w użyciu niż np. ChatGPT. Przoduje w twórczym pisaniu i programowaniu przy pomocy Pythona, a także kładzie nacisk na bezpieczeństwo, kontrolę i etykę.
Ma służyć nie tylko do pisania treści przypominających ludzkie, ale też naśladowania niektórych pozakognitywnych cech behawioralnych. Nie jest ograniczony danymi historycznymi i dostarcza aktualne wyniki.
Przeszkolono go z użyciem tzw. konstytucyjnej sztucznej inteligencji. Oznacza to, że skupia się na uczciwej konwersacji, aby uzyskać „mniej szkodliwe” wyniki, generując odpowiedzi, które są społecznie odpowiedzialne i etyczne. Jak dotąd wyniki okazały się zróżnicowane, a recenzenci podkreślali, że nadal generuje treści, które mogą być stronnicze, nieprawdziwe lub potencjalnie szkodliwe.
Obecne wersje Claude 1, Claude 2 i Claude Instant dostępne są od niedawna dla szerszej publiczności, wobec wcześniejszych – osiągalnych tylko dla firm.
Opiera się na architekturze głębokiego uczenia się zwanej Generative Pre-trained Transformer (GPT). Pozwala ona na generowanie dość dokładnych i wysoce spersonalizowanych odpowiedzi na zapytania użytkowników.
Architektura GPT wykorzystuje technikę zwaną uczeniem bez nadzoru – może uczyć się na danych oznaczonych i nieoznaczonych, aby upewnić się, że rozumie zapytania. Dane oznaczone pozwalają chatbotowi dokładnie zidentyfikować intencje stojące za zapytaniami użytkowników i wygenerować właściwe odpowiedzi.
Wykorzystuje technologię LaMDA oraz architekturę sieci neuronowej tak, aby udzielać odpowiedzi na złożone pytania użytkownika w czasie rzeczywistym. Uwzględnia przy tym kontekst, temat i poprzednie wypowiedzi. Dzięki zaawansowanym technikom uczenia maszynowego, LaMDA jest w stanie nauczyć się nowych koncepcji i być wykorzystywany w wielu różnych dziedzinach.
Transformer firmy Google, który jest podstawą innych narzędzi do generowania AI, jak model językowy GPT-3.5, używany jest też w ChatGPT. Mają one tendencję do naśladowania odpowiedzi, co może prowadzić do błędów i pomyłek. Naukowcy, którzy stworzyli model LaMDA, próbowali rozwiązać ów problem przez zwiększenie rozmiaru modelu. Stwierdzili jednak, że podejście to nie działa w obszarach i branżach, w których fakty stale się zmieniają.
Działa na bazie zastrzeżonej przez Microsoft technologii Prometheus – modelu AI łączącym kompleksowy indeks wyszukiwania, rankingi i wyniki odpowiedzi z wyszukiwania Bing z kreatywnym wnioskowaniem najbardziej zaawansowanych modeli GPT OpenAI. Następnie łączy dane wyjściowe wygenerowane przez Bing i GPT w celu opracowania wewnętrznych zapytań z użyciem komponentu o nazwie Bing Orchestrator. Tak połączona odpowiedź jest prezentowana użytkownikowi w postaci tekstu przypominającego ludzki.
Zapytania wewnętrzne i wyszukiwanie Bing to kluczowe elementy architektury Prometheusa. Dzięki nim dostarcza on aktualne informacje do podstawowego modelu języka, umożliwiając odpowiadanie na bieżące pytania i redukując niedokładności – metoda ta nazywa się uziemieniem.
Działanie Claude oparto na nowatorskim podejściu do AI określanym jako „architektura kognitywna”. Ma ono na celu odtworzenie sposobu, w jaki ludzki mózg przetwarza informacje, umożliwiając systemom AI uczenie się i rozumowanie w bardziej ludzki sposób.
Łącząc kognitywną architekturę z najnowocześniejszymi technikami uczenia maszynowego, Claude dąży do osiągnięcia poziomu inteligencji i zdolności adaptacyjnych, które prawdopodobnie znacznie przewyższą istniejące systemy AI.
OpenAI oferuje trzy plany korzystania z niego:
Jest całkowicie darmowy i mówi się, że przynajmniej przez pewien czas tak pozostanie. Google planuje integrację tego narzędzia ze swoimi innymi produktami.
Początkowo był do dyspozycji w USA i Wielkiej Brytanii, zaś od lipca 2023 jest dostępny w całej Europie i ponad 40 językach, także w polskim.
Do niedawna był dostępny tylko w przeglądarce Microsoft Edge; z końcem sierpnia 2023 Bing AI trafił też do przeglądarki Google Chrome i powoli się adaptuje. Microsoft pracuje nad wprowadzeniem jego funkcji do innych przeglądarek na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych.
Bing od początku stał się fenomenem w kwestii darmowego dostępu. Obecna innowacja utrzymuje ten stan – użytkownicy z różnych zakątków świata mają dostęp do obu wersji zaawansowanych narzędzi: Bing AI i Bing Image Creator. Dziennie można w Bing wygenerować 50 bezpłatnych grafik (mając konto Microsoft). Chatbot rozumie polecenia zarówno po angielsku, jak i po polsku.
Do niedawna Claude 2 dopuszczał użytkowników tylko z USA i Wielkiej Brytanii i oferował priorytetową płatną usługę (z ofertą pięciokrotnie większej liczby wiadomości w porównaniu do wersji darmowej). Jesienią br. firma otworzyła dostęp dla 95 krajów na świecie – większości w Europie, także Azji, Afryki, Ameryki Płd. i Australii.
Informacji o nowym planie subskrypcji dla każdej z wersji, tj. Claude 1, Claude 2 i Claude Instant należy szukać na stronie Anthropic. Wiadomo na razie, że różne poziomy cenowe umożliwiają dostosowanie dostępu do potrzeb.
Wymienione chatboty AI i ich ciągłe ulepszanie jest symbolem ogromnego potencjału tej dziedziny. Co prawda wszystkie LLM wymagają ostrożności w związku z potencjalną dezinformacją, ale nadal dają ekscytujący wgląd w przyszłość AI.
Zmiany na rynku chatbotów i GenAI zachodzą tak dynamicznie, że potrzeba dużo wysiłku i umiejętności oceny sytuacji, aby być na bieżąco. Jeśli szukasz wiarygodnego i aktualnego źródła wiedzy, zajrzyj na nasz kanał YouTube Beyond AI. Regularnie publikujemy tam informacje o najnowszych rozwiązaniach i praktycznym wykorzystaniu AI.
Odkryj, jak rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji mogą przekształcić zarządzanie zasobami i efektywność Twojej firmy. Przeczytaj nasz wpis na blogu!
Dowiedz się, jak generatywna sztuczna inteligencja rewolucjonizuje różne obszary naszego życia. Przeczytaj ten wpis, aby dowiedzieć się więcej!